Blog

Jak sprawić, by dzieci zainteresowały się ogrodnictwem

Autor gościnny Ricardo Elisario.

Jeśli tak jak ja, nie jest Ci obce stare powiedzenie: "Jak gałązka się zgina, tak drzewo rośnie", to zapewne zgodzisz się, że wychowanie dziecka z pewnością wpłynie na jego spojrzenie na świat i na to, co później zdecyduje się realizować jako hobby lub nawet pełnoetatową karierę.

Podziwiając ogrodnictwo za to, czym jest - czynnością tak pierwotną, jak to tylko możliwe - i doceniając tę zieloną więź, którą my, dorośli, czasami odczuwamy w stosunku do ziemi i jej najdojrzalszych produktów, to z pewnością nie jest taki zły pomysł, aby przekazać tę więź naszym dzieciom.

Oto jak możesz zadbać o dobry nastrój dzieci, gdy zdecydujesz się zabrać je na popołudnie w ogrodzie.

Niech będzie prawdziwy, ekscytujący i jak najbardziej dziki

Z najmniejszego nasionka może z łatwością wyrosnąć duże drzewo, i to właśnie kierując się tą zasadą, najlepiej zaprowadzisz swoje dzieci na tę tętniącą życiem działkę na podwórku. Rośliny często kryją w sobie o wiele więcej niż to, co dostrzega oko i niewiele dzieci nie jest zaskoczonych wspaniałym smakiem owoców, które mogą z łatwością zbierać same, jak maliny czy borówki.

Stwórz zachęcający mały ogródek

Prawdopodobnie najważniejszym krokiem jest stworzenie ogrodu w niewielkiej części podwórka. Powinien on być na tyle mały, aby był jak najbardziej przyjazny dla oczu młodych ogrodników, ponieważ pomimo swojej młodej niewinności, doceniają oni pracę tak samo jak my. Należy więc starać się utrzymać jego wielkość na rozsądnym, ale wydajnym minimum, aby młodzi ogrodnicy nie zostawili cię samego, rozmawiając z roślinami.

Nie musisz zbytnio kombinować, ani dobrze murować - po prostu przydziel im ładnie wytyczony kawałek ziemi, pod obietnicą nieingerencji z twojej strony - fundamentalny punkt każdej umowy zawieranej z naszymi młodymi robotnikami - i jednocześnie prawie pełnoetatowego przewodnictwa. Powinieneś być bardziej towarzyszem niż czujnym rodzicem, co przyniesie im tyle samo korzyści, co tobie, co jest przecież najlepszą rzeczą, jaka istnieje w ogrodnictwie z najmłodszymi.

Starannie dobieraj rośliny, które uprawiasz

Aby pasja młodego ogrodnika rozkwitła, nie może zabraknąć jeszcze jednego elementu, a są nim warzywa, owoce, zioła i kwiaty, które Ty i Twoi uczniowie sadzicie i pielęgnujecie. Wybierz rośliny, które są dobrze przystosowane do Twojego klimatu i są niewymagające w utrzymaniu, ponieważ dzieci nie znoszą, gdy przypomina im się, że zbytnio zaniedbują ogród, gdy mają do czynienia z "zielenią", której utrzymanie wymaga zbyt wiele pracy.

Zainwestuj w nowe narzędzia ogrodowe

Zardzewiałe narzędzia mogą być synonimem zardzewiałego ogrodnika. Oczywiście Twoja motyka może być skorodowana nie dlatego, że jesteś leniwy, ale w wyniku upływu lat i działania czynników atmosferycznych. Ale jeśli jest coś mniej zachęcającego dla młodego ogrodnika, który ma ochotę pobrudzić sobie ręce, to są to stare metalowe ostrza łopaty, motyki lub kielni, które są tępe, zużyte i pokryte rdzą.

Nie kupuj nowych narzędzi ogrodowych tylko dlatego, że dobrze wyglądają. To, co ogrodnik powinien cenić najbardziej, to użyteczność. Zrób to za pomocą podstawowych narzędzi i naucz swoje dzieci nie tylko jak z nich korzystać, ale także jak utrzymać je w dobrym stanie. Jest to lekcja na schludność i zarządzania pieniędzmi - dwa bardzo ważne ćwiczenia, które każde dziecko musi być kształcone o.

Sprawdź to na Amazon: Toysmith Big Kids Garden Tool Set

Nakarm te resztki kuchenne do ogrodu

Jesteś prawdopodobnie zaznajomiony z tym, jak skórki ziemniaków i marchewki, jak również codzienne i słynne fusy z kawy, mogą być dobrze włączone do kompostu wielu z nas produkuje dla naszych roślin. Poza wymienionymi składnikami większość resztek jedzenia z kuchni (z wyjątkiem mięsa i tłuszczu) można swobodnie zbierać i przekształcać w nawóz.

Kiedy tylko masz świeże resztki, wrzuć je do szorstkiego wiadra trzymanego na zewnątrz - chyba, że Twoim pragnieniem jest hodowanie rodziny małych much i larw w Twojej kuchni - a następnie, pod koniec każdego tygodnia, dodaj je do swojej kupy kompostowej. Z czasem skórki, doły i kudłate liście warzyw zamienią się w bogatą, wilgotną próchnicę, na której dobrze rozwija się Twój ogród.

Wyjaśnij, jak ważne jest utrzymanie terenów zielonych

W czasach, gdy bujne połacie drzew, zarośli i trawy zastępuje się budynkami i drogami, czyste powietrze i przyjemne dla oka ogrody są czasem trudne do zdobycia. Żywy ogród będzie bogaty w zieleń, a także pożyteczne owady, ptaki, a może nawet Twoje zwierzęta domowe, gdy zaciekawią się tym, co robisz.

Dzieci potrzebują naturalnego środowiska jeszcze bardziej niż my, dlatego w naszym najlepszym interesie jest przekazanie im narzędzi i zaszczepienie w nich pomysłów i koncepcji, które mogą prowadzić do Ziemi, która jest zdrowsza i bardziej zielona niż ta, którą mamy teraz.

Bio autora: Ricardo Elisario jest pisarzem freelancerem, który uwielbia pisać o domu i ogrodzie.

Zobacz również