Blog

Jak uprawiać słodkie ziemniaki w ogrodzie

Niewiele jest produktów spożywczych tak pożywnych, wszechstronnych i smacznych jak słodkie ziemniaki. Są one bogate w beta-karoten, witaminy A i C, zawierają dużo błonnika i można je przyrządzać na dziesiątki sposobów. Ponadto słodkie ziemniaki są naprawdę łatwe do uprawy w ogrodzie i nie mają wielu problemów ze szkodnikami i chorobami.

Sadzonki słodkich ziemniaków posadzone w podwyższonej rabacie ogrodowej.

Słodkie ziemniaki nie są spokrewnione z ziemniakami i uprawia się je w zupełnie inny sposób. Słodkie ziemniaki są rośliną wieloletnią, rosnącą na zwisających pnączach, natomiast ziemniaki uprawia się na początku sezonu i najlepiej radzą sobie w chłodniejszych temperaturach. Słodkie ziemniaki doskonale rozwijają się w długie, gorące lata na południu kraju, ale istnieją odmiany, które doskonale rosną na północy, nawet w Kanadzie.

Jak sadzić słod

kie ziemniaki

Słodkich ziemniaków nie uprawia się z sadzeniaków, ale z sadzonek, czyli pędów, które wyrastają z korzeni sp

ichrzowych.

Upewnij się, że zamówiłeś sadzonki z renomowanej szkółki, aby uniknąć problemów z chorobami.

Sadzonki słodkich ziemniaków należy sadzić na rabatach ogrodowych w pełnym słońcu po upływie terminu ostatnich przymrozków, ponieważ nie są one odporne na nagły spadek temperatury, a tym bardziej na mróz. W rzeczywistości należy sprawdzić glebę za pomocą termometru i upewnić się, że temperatura gleby wynosi 55-60 stopni, ponieważ jeśli będzie ona chłodniejsza, sadzonki nie będą w stanie wiele urosnąć.

Sadzonki słodkich ziemniaków należy sadzić na wzniesieniach lub grzbietach o wysokości około 8 cali, aby korzenie nie znajdowały się w wodzie. Gleba powinna być gliniasta z dużą ilością gotowego kompostu, tak aby dobrze odprowadzała wodę, ponieważ korzenie słodkich ziemniaków nie lubią

gleby podmokłej.

Nie mów "batat", gdy masz na myśli słodkie ziemniaki, ponieważ należą one do dwóch niespokrewnionych rodzin roślin (poinformuj o tym swojego sprzedawcę). Słodkie ziemniaki (Ipomea batatas) są spokrewnione z rośliną poranną i pochodzą z tropikalnych obszarów Ameryki Środkowej i Południowej. Bataty (Dioscorea batatas) są skrobiowym, jadalnym korzeniem pochodzącym z Afryki i stanowią zupełnie inny gatunek.


Należy zakopać wszystkie sadzonki oprócz górnych liści, co oznacza, że sadzi się je na głębokość 3-4 cali. Rozstaw rośliny w odległości 12-18 cali prosto na środku podniesionej grządki (w dwóch rzędach, jeśli jest ona szersza niż 36″). Jeśli nie korzystasz z podwyższonych grządek, posadź sadzonki w rzędach oddalonych od siebie o 3-4 stopy. Słodkie ziemniaki wytwarzają ogromne ilości liści - jeśli posadzisz je bliżej siebie, w połowie sezonu nie będą miały miejsca na rozkwit, a bulwy słodkich ziemniaków nie rozwiną się prawidłowo. Im więcej miejsca, tym większe i słodsze będą bulwy.

Related Post Jak uprawiać słodką i ostrą paprykę?

Po zasadzeniu ziemniaków należy ściółkować pagórki słomą i dodać organiczne źródło fosforu, takie jak mączka kostna, aby pobudzić wzrost korzeni i bulw. Nie należy stosować nawozów o wysokiej zawartości azotu, ponieważ spowodują one duży wzrost liści, a mało słodkich ziemniaków.

Słodkie ziemniaki są dość oszczędne, jeśli chodzi o zużycie wody. Potrzebują tylko około 1 cala wody tygodniowo, wliczając w to to, co spada z nieba. Gdy pnącza pokryją grządkę, gleba jest dobrze izolowana i zatrzymuje dużo wilgoci. Na tym etapie, aż do zbiorów, nie wymagają praktycznie żadnych zabiegów pielęgnacyjnych, chyba że sezon wegetacyjny jest bardzo suchy.

Kiedy zbierać i leczyć słodkie ziemniaki

Większość odmian słodkich ziemniaków jest gotowa do zbiorów po 90-110 dniach od posadzenia sadzonek. Zbiór jest możliwy, gdy liście zaczynają żółknąć. Małe ziemniaki można zbierać przed tym terminem, ale należy je natychmiast zużyć, ponieważ nie będą się dobrze przechowywać. Należy jednak pamiętać, że słodkie ziemniaki, które nie zostały "wyleczone", nie są zbyt słodkie.

Jak konserwować słodkie ziemniaki

Kluczem do długiego przechowywania słodkich ziemniaków jest ich właściwe peklowanie. Gdy liście zżółkną, należy przyciąć pnącza i pozostawić je w ziemi na 2-3 dni przed wykopaniem. Wykop je w ciepły, suchy dzień i pozwól im schnąć na powierzchni gleby przez 2-3 godziny. Otrząśnij bulwy z nadmiaru ziemi, ale nie ścieraj drobnej ziemi, która przywarła do ziemniaków. Skórka tuż po zbiorze jest bardzo delikatna, a wycieranie, skrobanie lub mycie ziemniaków może spowodować zranienie skórki, co z kolei spowoduje gnicie ziemniaków podczas przechowywania. Przechowuj je suche i brudne.

Idealnym rozwiązaniem dla idealnego dojrzewania jest przechowywanie słodkich ziemniaków najpierw przez 2 tygodnie w ciepłym pomieszczeniu o temperaturze 85 stopni, a następnie umieszczenie ich w chłodnym miejscu (55 stopni). Ale oczywiście niewielu z nas ma tak zaawansowane urządzenie. Moja metoda suszenia i peklowania polega na rozłożeniu ziemniaków w koszach wyłożonych gazetami na około 10 dni, aby całkowicie wyschły - jakakolwiek wilgoć na skórkach spowoduje szybkie gnicie. Przechowuję je w drewnianych pojemnikach do przechowywania ziemniaków, które znalazłem na aukcji, i które całkiem nieźle radzą sobie w moim garażu. Umieszczam słodkie ziemniaki w pojemnikach (nie upuszczam ani nie rzucam, ponieważ łatwo się obtłukują), a one zachowują trwałość przez całą zimę. Nie jest to idealne rozwiązanie do przechowywania, ale mi wystarcza. Co kilka tygodni sprawdzam, czy w pojemnikach nie ma bulw, które mogą stać się miękkie, i od razu je wykorzystuję lub wyrzucam. Można też użyć drewnianych skrzynek, jeśli nie ma się oficjalnych pojemników na ziemniaki.

Related Post Jak uprawiać ziemniaki w ogrodzie

Polecane odmiany słodkich ziemniaków do ogrodu

(według danych University of Illinois Extension)

  • Beauregard (100 dni do zbiorów, jasnopurpurowa skórka, ciemnopomarańczowy miąższ, bardzo wydajny, z Uniwersytetu Stanowego Luizjany)
  • Bush Porto Rico (110 dni, zwarte pędy, miedziana skórka, pomarańczowy miąższ, wysokie plony)
  • Centennial (100 dni; pomarańczowa skórka, miąższ; dobrze się przechowuje; odporna na korkowca wewnętrznego i więdnięcie)
  • Georgia Jet (100 dni, czerwona skórka, pomarańczowy miąższ, nieco odporna na zimno)
  • Jewell (100 dni, pomarańczowy miąższ, dobry plon, doskonale zachowuje trwałość)
  • Sumor (kość słoniowa do bardzo jasnożółtego miąższu, może być zastępowana ziemniakami irlandzkimi w bardzo ciepłych regionach)
  • Vardaman (110 dni, złota skórka, pomarańczowy miąższ, zwarty pokrój krzewu, młode liście purpurowe)

Zobacz również