Blog

Uprawa ekologicznych borówek amerykańskich w ogrodzie

Uprawa borówki amerykańskiej w ogrodzie przydomowym jest jednym z najbardziej satysfakcjonujących doświadczeń ogrodowych - kto nie kocha smaku tych pulchnych, słodkich, niebieskich owoców? I jest to tym lepsze, że sam je wyhodowałeś. Zanim jednak zdecydujesz się na uprawę, zapoznaj się z wymaganiami glebowymi borówek, technikami przycinania, sposobem sadzenia i ochroną krzewów przed ptakami.

Borówki zaczynają dojrzewać w moim ogrodzie.

Borówka amerykańska jest wieloletnim krzewem liściastym. Raz posadzone, będą owocować przez wiele lat - w rzeczywistości borówki wysokie dożywają nawet 50 lat, jeśli są odpowiednio pielęgnowane. Są także atrakcyjne jako rośliny ozdobne, kwitnąc wiosną białymi lub różowymi kwiatami, a jesienią mają jasne, kolorowe liście i drewno. Można je uprawiać na płaskich, ziemnych rabatach ogrodowych, podwyższonych grządkach, jako żywopłoty lub pojedyncze okazy.

Odmiany borówek

Istnieje wiele odmian dzikich borówek, które można znaleźć w lokalnych lasach. W przypadku ogrodu domowego większość odmian należy do następujących typów: Rabbiteye, Lowbush, Half High, Northern Highbush i Southern Highbush. Rabbiteye i Southern Highbush są najczęściej uprawiane na obszarach o wysokich temperaturach (takich jak Georgia, Floryda, Karolina), a odmiany Northern Highbush uprawiane są na obszarach o umiarkowanych temperaturach (takich jak Pensylwania, New Jersey, Massachusetts, Maine, Oregon). Różne odmiany wytwarzają owoce w różnych okresach sezonu i istnieje wiele odmian uprawnych w obrębie każdej odmiany. Wybierz odpowiednią kombinację roślin, a będziesz miał owoce do zbioru przez cały sezon.

Odmiany Northern Highbush Blueberry

uprawiane są w strefach 3-8. Z reguły borówki wysokie są samopłodne, ale podobnie jak w przypadku innych odmian, większe i wcześniej dojrzewające jagody można uzyskać, sadząc kilka odmian w celu zapylenia krzyżowego.

OdmianyLowbush Blueberry uprawiane są w strefach 2-8 i rosną dziko w najchłodniejszych regionach Ameryki Północnej. Odmiany Lowbush to niskie, zwisające, gałązkowe krzewy o wysokości i szerokości od 6″ do 2′. Aby uzyskać najlepsze zbiory owoców, należy sadzić co najmniej dwie różne odmiany. Ciekawostka:

Borówki niskie są odporne na pożary i mogą zwiększać swoją liczebność po pożarze lasu (University of Maine).

OdmianyRabbiteye Blueberry

rosną w strefach 6-9, a dojrzałe krzewy osiągają wysokość do 15 stóp. Pochodzą z południowych i południowo-wschodnich Stanów Zjednoczonych. Do uzyskania maksymalnych owoców borówki Rabbiteye wymagają zapylenia krzyżowego co najmniej 3 odmian.

Odmiany SouthernHighbush Blueberry

uprawiane są w strefach 7-10. Odmiany Southern Highbush mogą być trudne w uprawie, ale oferują bardzo wcześnie dojrzewające owoce. Ściółkowanie korą sosnową lub słomą sosnową może zwiększyć wigor borówki wysokiej. Wiele odmian borówki wysokiej jest samopłodnych, ale zaleca się sadzenie dwóch lub więcej odmian w celu uzyskania lepszego zawiązania owoców.

Większość borówek amerykańskich jest samopłodna, ale zawsze najlepiej jest sadzić kilka odmian jednej odmiany, ponieważ zapylenie krzyżowe sprzyja powstawaniu większych i bardziej obfitych owoców. Dwie lub więcej odmian oznacza również dłuższy sezon zbiorów, ponieważ owoce rodzą się w różnym czasie.

Jak długo trwa uprawa borówki amerykańskiej? Ogólnie rzecz biorąc, zanim zaobserwuje się pokaźne zbiory owoców, mijają około 3-4 lata (ale wcześniej można zebrać kilka garści owoców). To, jak szybko borówki zaczną owocować i w jakiej ilości, zależy od wieku krzewów borówki w momencie ich sadzenia, od tego, czy zostały zapylone krzyżowo z innymi odmianami, od pogody i warunków glebowych (dla większości odmian gleba musi być kwaśna). Dobra wiadomość jest taka, że cierpliwość się opłaca, ponieważ raz posadzone krzewy borówki amerykańskiej będą owocować przez dekadę lub dłużej, jeśli będą odpowiednio pielęgnowane.

Borówki wymagają gliniastej, kwaśnej gle

by

Kluczem do uprawy borówek jest struktura gleby i jej pH. W przeciwieństwie do większości roślin warzywnych i owocowych, borówki źle radzą sobie w glebie o neutralnym pH 6,5-7. Wymagają one dobrze zdrenowanej, lekkiej, piaszczysto-gliniastej gleby o dużej zawartości materii organicznej i pH pomiędzy 4,5 a 5,5 (kwaśne). Ponieważ większość gleb w Ameryce Północnej ma odczyn obojętny lub zasadowy (około 6,5-7,5), oznacza to, że większość ogrodników będzie musiała dodawać do swoich grządek poprawki do gleby, takie jak mech torfowy i siarka elementarna, chyba że mieszkasz na obszarze, gdzie normą jest gleba o odczynie kwaśnym.

Related Post How To Grow Red RaspberriesAby

określić pH, konieczne jest wykonanie testu gleby (zestaw do testu pH online jest w porządku). Jeśli pH gleby jest powyżej 5,5, należy dodać mech torfowy (i wymieszać go z glebą w czasie sadzenia) wraz z siarką elementarną. Ilość dodawanej siarki zależy od stopnia, w jakim należy obniżyć pH i rodzaju gleby. W każdym przypadku należy zastosować nie więcej niż 3 uncje siarki na roślinę w sezonie, aby uniknąć spalenia lub zabicia rośliny. Rozsyp siarkę równomiernie wokół krzewów borówki, kilka centymetrów od podstawy, i lekko wmasuj ją w glebę. Następnie należy ją podlać. Za 6 miesięcy ponownie sprawdź pH, aby sprawdzić, czy gleba wymaga dalszych zabiegów. Przeczytaj, jak zakwasić glebę w ogrodzie.

Unikaj sadzenia borówek w ciężkiej, gliniastej glebie, która wolno przesycha - stojąca woda lub podmokła gleba może uszkodzić lub podtopić korzenie. Aby rozjaśnić glebę, dodaj do niej dużo materii organicznej, tak aby była jak najbardziej gliniasta. Zaleca się stosowanie mchu torfowego, który w czasie sadzenia roślin zakwasza glebę i poprawia jej drenaż. Odpady ogrodowe, ścinki trawy i kompost to również doskonałe substancje organiczne, ale mają one tendencję do alkalizacji i mogą zmniejszyć kwasowość gleby.


Kup na Amazon: Luster Leaf Rapitest Test Kit for Soil pH, Nitrogen, Phosphorous and Potash
Siatka przeciw ptakom chroni moje borówki w czasie zbiorów.

Jak sadzić

krzewy

b

orówki amerykańskiej

Podwyższone grządki ogrodowe są doskonałym miejscem do sadzenia krzewów borówki amerykańskiej, ponieważ gleba może być łatwo zmieniana i odchwaszczana, a lustro wody będzie znajdować się około 14 cali pod powierzchnią

gleby.

Takie dbanie o glebę może wydawać się pracochłonne, ale biorąc pod uwagę, że rośliny będą owocować przez 10 lat lub dłużej, jeśli będą odpowiednio pielęgnowane, inwestycja w czas bardzo się opłaca.

Gdzie sadzić borówki

sadzić

krzewy borówki na otwartych przestrzeniach, aby zapewnić przepływ powietrza wokół roślin. Słaby przepływ powietrza sprawia, że krzewy są narażone na uszkodzenia przez wiosenne przymrozki i choroby grzybowe. Borówki wymagają do owocowania co najmniej 6 godzin bezpośredniego światła słonecznego dziennie (najlepiej więcej). Jeśli są zacienione przez drzewa, płoty lub ściany, owocowanie będzie ograniczone.

Kiedy sadzić borówkę

amerykańską

Dwuletnie (lub starsze) krzewy borówki amerykańskiej należy sadzić jesienią lub wczesną wiosną. Krzewy powinny być sadzone w odległości 4-5 stóp od siebie (borówki czarnoowocowe w odległości 6 stóp). Jeśli wszystkie krzewy znajdują się w jednej podwyższonej grządce lub są posadzone w rzędzie w płaskim ogrodzie ziemnym, monitorowanie i regulowanie pH gleby oraz odchwaszczanie będzie łatwiejsze. W przypadku sadzenia wielu rzędów, rzędy powinny być oddalone od siebie o 10 stóp. Rośliny należy sadzić na wysokości, na jakiej znajdowały się w pojemnikach - zbyt głębokie sadzenie może spowodować ich uduszenie.

Ile słońca potrzebuje krzew borówki amerykańskiej? Aby uzyskać maksymalną produkcję owoców, należy sadzić krzewy borówki w miejscach, w których będą one otrzymywały co najmniej 6 godzin bezpośredniego światła słonecznego dziennie.

Przycinanie borówek w celu uzyskania większej ilości owoców

Po posadzeniu krzewów należy rękami ubić glebę wokół korzeni, aby usunąć kieszenie powietrzne. Następnie należy przyciąć krzewy o 30%, aby pobudzić je do nowego wzrostu (zobacz, jak przycinać borówki amerykańskie tutaj). Celem przycinania jest usunięcie starych przyrostów i utrzymanie nowych u podstawy rośliny (tzw. "bicze"). Borówki powinny być przycinane każdej zimy, aby ożywić roślinę i zwiększyć produkcję owoców.

Następnie usuń wszystkie kwiaty, aby zniechęcić do rozwoju owoców w pierwszym roku i ponownie w następnym (wiem, że celowe usuwanie pąków owocowych jest prawie niemożliwe dla większości z nas, ale zaufaj mi, musisz to zrobić). Dzięki temu krzew będzie silnie rósł i owocował przez wiele lat.

W

pierwszym sezonie nie należy stosować nawożenia.

Related Post How to Lower Soil pH (to make soil more acidic)

Mulch blueberries

Blueberry roots grow close to the surface, so keep a 4-foot area around the plants free of weeds. Narzędziami uprawowymi należy posługiwać się ostrożnie, aby nie uszkodzić korzeni. Aby zachować wilgoć, kontrolować zachwaszczenie i utrzymać korzenie w chłodzie, wokół każdego krzewu należy rozłożyć 6-calową warstwę ściółki organicznej, takiej jak mech torfowy lub kora sosnowa.

Nawożenie borówek

W

pierwszym roku nie należy na

wozić borówek.

Ogólnie rzecz biorąc, borówki mają mniejsze zapotrzebowanie na składniki odżywcze niż inne rośliny owocowe. Zazwyczaj wymagają one tylko niewielkich ilości nawozów uzupełniających, jeśli w ogóle, i zazwyczaj tylko azotu - większość gleb zawiera wystarczającą ilość potasu, fosforu i mikroelementów. Jednak kwaśne pH jest konieczne, aby borówki mogły wykorzystać składniki odżywcze obecne w glebie. Jeśli jest ono zbyt zasadowe, korzenie nie mogą wykorzystać obecnych w glebie składników odżywczych.

Jeśli konieczne jest dodanie nawozu, należy zastosować go na początku sezonu, gdy rosną zielone pędy. Należy jednak uważać na ilość dodawanego nawozu azotowego, ponieważ zbyt duża ilość może uszkodzić rośliny, a nawet je zabić - nie należy stosować zbyt dużej ilości nawozu, jeśli w ogóle go potrzebują. Nadmierne dawki nawozów mogą zmniejszyć wigor, plon i odporność borówki, a także marnować pieniądze i zanieczyszczać wodę, gdy nawóz spływa, nieużywany. Zalecane nawozy organiczne dla borówek to: mączka z krwi, mączka sojowa, mączka rybna, mączka z lucerny lub mączka z piór.

Podlewanie

Borówki amerykańskie mają płytki system korzeniowy blisko powierzchni, co czyni je łatwo podatnymi na uszkodzenia spowodowane suszą. Dlatego też wymagają częstego podlewania. Gleba powinna mieć stałą ilość wody, ale nigdy nie może być zalana - powinna szybko przesychać. Młode rośliny potrzebują około 1 cala wody tygodniowo i powinny być nawadniane w przypadku braku opadów. Urośnięte borówki potrzebują od 1,5″ do 3″ wody tygodniowo.

Aby uzyskać jak najlepsze owoce, rośliny należy podlewać konsekwentnie od momentu kwitnienia do zbiorów. Po zbiorach od razu rozpoczyna się formowanie pąków owocowych, które trwa do sierpnia, dlatego również w tym czasie woda jest niezbędna (dlatego należy regularnie podlewać rośliny od kwietnia do Labor Day). Aby uniknąć chorób grzybowych, należy skoncentrować wodę na strefach korzeniowych, a nie nad głową - idealny jest system nawadniania kropelkowego. Podlewać należy tylko w celu uzupełnienia opadów i unikać nadmiernego podlewania, aby nie dopuścić do zamoknięcia gleby.

Pielęgnacja

dojrzałych roślin borówki

amerykańskiej
  • Krzewy należy ściółkować do głębokości 6 cali wokół strefy korzeniowej.
  • Krzewy powinny być przycinane każdej zimy.
  • Jeśli istnieje potrzeba nawożenia borówek, wymagają one jedynie azotu do wzrostu wierzchołkowego. Potas i fosfor są w większości gleb wystarczające.
  • Brak wzrostu i podatność na choroby jest często problemem pH borówki, a nie brakiem składników odżywczych. To poziom kwasowości gleby pozwala korzeniom borówki pobierać i wykorzystywać składniki odżywcze, a dodanie większej ilości nawozu nic nie zmieni, jeśli problemem jest pH.
  • Jagody dojrzewają w ciągu 2-5 tygodni, więc użyj siatki przeciw ptakom, aby ochronić borówki przed ptakami i wiewiórkami, które szybko je ukradną na kilka dni przed zbiorem (bardzo mnie to zasmuciło pewnego roku). Nie drapuj siatki nad krzakami, ponieważ uniemożliwia to zbiór. Ja zawieszam siatkę na drewnianych palikach nad wierzchołkami krzewów, a następnie używam kamieni i cegieł, aby przytwierdzić ją do ziemi (zwierzęta dostaną się między kołki, więc są bezużyteczne). Siatka przeciw ptakom musi być wystarczająco łatwa do rozpakowania, gdy nadejdzie czas zbierania nagród przez cały sezon.

Źródła: Cornell University, Organic Production and IPM Guide for Blueberries; Mississippi State University Extension, What varieties of blueberries should be grown?; Oregon State University Extension, Growing Blueberries in Your Home Garden; Penn State University Extension, Blueberry Variety Selection in the Home Fruit Planting; University of Georgia Extension, Home Garden Blueberries.

Zobacz również