Blog

Jak w 4 krokach posadzić klimatyczny ogród zwycięstwa?

Autorka gościnna Acadia Tucker

Sadzenie Ogrodu Zwycięstwa to potężny czyn. Daje każdemu z nas, kto ma dostęp do odrobiny ziemi, możliwość zapewnienia sobie zdrowej żywności, a także coś, co możemy zrobić w związku z zagrożeniem, jakim są zmiany klimatu.

Wielu aktywistów klimatycznych promuje kosztowne technologie, które wyciągają węgiel z powietrza i wtłaczają go do głębokich kieszeni pod ziemią. Rośliny już teraz robią to za darmo w procesie fotosyntezy - procesie, w którym energia świetlna jest przekształcana w pokarm roślinny.

Rośliny są najlepszymi maszynami do wysysania dwutlenku węgla. W procesie fotosyntezy pobierają węgiel z atmosfery, aby wytworzyć pokarm roślinny w postaci bogatych w węgiel cukrów. Rośliny wykorzystują te cukry do wzrostu. Uwalniając część cukrów przez korzenie, przyciągają również pożyteczne organizmy glebowe. Te cząsteczki węgla, które kiedyś były szkodliwymi gazami cieplarnianymi, zostają związane w organizmach mikrobów i zmagazynowane pod ziemią. Ilustracja autorstwa Joe Wirtheima.

Ta zdolność do wychwytywania gazów cieplarnianych jest powodem, dla którego wielu ekspertów uważa, że rolnictwo regeneracyjne, znane również jako rolnictwo węglowe, może odegrać ważną rolę w walce ze zmianami klimatu. Instytut Rodale szacuje, że moglibyśmy wychwytywać ponad 100 procent rocznej emisji dwutlenku węgla na świecie, gdybyśmy przestawili się na techniki rolnictwa regeneracyjnego przy uprawie żywności.

Uprawianie nawet niewielkiego skrawka ziemi w doniczkach lub na podwórku ma znaczenie. Eric Toensmeier, autor książki The Carbon Farming Solution szacuje, że jego własny, niewielki, bogaty w węgiel ogródek przydomowy, o powierzchni około jednej dziesiątej akra, może zrównoważyć roczną emisję dwutlenku węgla przez jednego dorosłego Amerykanina.

Co by się stało, gdyby więcej z nas założyło na własnych podwórkach Ogród Zwycięstwa Klimatu? Co by się stało, gdyby społeczność ogrodników-obywateli połączyła się, by uprawiać dobrą żywność? To może się zdarzyć. Tak naprawdę to już się wydarzyło.

Ogrody Zwycięstwa powstały

podczas

II wojny światowej W czasie II wojny światowej w latach 40. w całym kraju

zaczęły

powstawać

Ogrody Zwycięstwa. Celem było wsparcie działań wojennych: więcej żywności uprawianej w domu dla ludności cywilnej oznaczało więcej żywności, którą można było wysłać do wojsk za granicą. Oznaczało to również, że ciężarówki i pociągi, które zwykle były używane do transportu produktów do sklepów spożywczych, zostały zwolnione do transportu broni i żołnierzy. Uprawa żywności w domu pomagała rodzinom zwiększyć ich skromne tygodniowe racje żywnościowe. Do 1943 roku w prawie 20 milionach Ogrodów Zwycięstwa w całym kraju uprawiano 40 procent krajowej żywności.

Plakat Ogrodu Zwycięstwa z czasów II wojny światowej.

Wiele dekad później przydałby się nam nowy ruch Ogrodów Zwycięstwa. Możemy lobbować u naszych przywódców, aby zrobili coś dobrego dla naszej planety, ale możemy też sami podjąć działania. W samym tylko kraju na terenie domów, pól golfowych i parków rośnie około 40 milionów akrów trawy trawiastej, czyli około trzy razy więcej niż wynosi powierzchnia przeznaczona pod uprawę kukurydzy. Według danych ze spisu powszechnego z 2017 r. przeciętne amerykańskie gospodarstwo domowe ma podwórko o powierzchni nieco mniejszej niż jedna piąta akra. To bardzo dużo ziemi, którą można by wykorzystać na minifarmy wysysające dwutlenek węgla.

Eksperci zgadzają się, że potrzeba więcej badań, aby zrozumieć pełen potencjał upraw węglowych na naszych podwórkach, ale nie ma wątpliwości, że nawet niewielki wzrost ilości węgla w glebie może poprawić odporność upraw, ograniczyć stosowanie środków chemicznych, oszczędzać wodę i zrównoważyć emisję gazów cieplarnianych. Co równie ciekawe, zbudowanie bogatej w węgiel gleby jest całkiem proste.

Related Post Czy sadzenie drzew może przeciwdziałać zmianom klimatu?

Jak założyć Ogród Zwycięstwa Klimatycznego

-

4 kroki

KROK 1: Wybierz miejsce na swój Og

ród Zwycięstwa

Idealna rabata z roślinami jest dobrze nasłoneczniona, ma łatwy dostęp do źródła wody, co skraca czas i zmniejsza kłopoty z podlewaniem, i jest widoczna z domu, więc istnieje mniejsze prawdopodobieństwo, że o niej zapomnisz. Jeśli jednak Twoim jedynym wyborem jest działka, która jest mocno zacieniona i sucha, nie przejmuj się tym. Oznacza to jedynie, że będziesz musiał włożyć więcej wysiłku w budowę dobrej gleby i dobór roślin, które będą dobrze rosły bez dużego nasłonecznienia. Krótko mówiąc, da się to zrobić!

KROK 2: Zbuduj grządki ogrodowe

Najtrudniejszą dla mnie praktyką na drodze do stania się hodowcą regeneracyjnym było rolnictwo niskopienne. Przekładanie ziemi wielkim metalowym rototowrem to naprawdę skuteczny sposób na niszczenie chwastów i trawy oraz kopanie bruzd pod nasiona. Niestety, maszyna ta niszczy również naturalną strukturę gleby i jej żywą społeczność, która tak ciężko pracuje, aby odżywiać rośliny.

Zamiast tego nauczyłem się uprawiać rośliny na grządkach zbudowanych z warstw kartonu lub gazety, liści, ściętej trawy, kompostu i innych materiałów organicznych, jakie tylko można zgromadzić. Dzięki ściółkowaniu można pozostawić organizmy żyjące w glebie w spokoju, aby mogły zająć się rozkładaniem materii organicznej, odzyskiwaniem składników odżywczych i napowietrzaniem gleby. Jest to moja ulubiona metoda przy zakładaniu nowego ogrodu. Pozwala ona zbudować dobrą glebę, eliminując jednocześnie chwasty, a wszystko to bez konieczności kopania, a ponadto sprawdza się w przypadku niemal każdej przestrzeni. Tworzenie gleby jest jednak czasochłonne i wymaga dużej ilości liści, ściętej trawy, kartonu i innych materiałów organicznych, więc nie jest to metoda dla każdego.

Jest też inny sposób na przygotowanie miejsca do sadzenia: należy dodać więcej ziemi. W tym celu należy nawieźć ziemię z dowolnego miejsca na podwórku, o ile wcześniej usunięto z niego wszystkie chwasty. Jeśli Twoje podwórko jest zbyt zachwaszczone, trudne do przekopania lub po prostu nie jest zbyt duże, kup ziemię w lokalnym centrum ogrodniczym. Poszukaj renomowanego dostawcy; niektóre miejsca odsprzedają ziemię z placów budowy, która jest niskiej jakości i może zawierać toksyczne substancje chemiczne. Niedobrze! Potrzebujesz organicznej gleby ogrodniczej. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że jest bezpieczna, lekka i szybko odprowadzająca wodę, a nie zbita i ciężka, jak większość ziemi budowlanej.

KROK 3: Posadź wieloletnie warzywa i owoce

Karczochy, szparagi, rabarbar, truskawki i jabłonie. To wszystko są przykłady roślin wieloletnich, które są bardziej wytrzymałe niż rośliny jednoroczne i dobrze pasują do celów Ogrodu Zwycięstwa. Każda roślina może być uprawiana metodą soil-first, dzięki czemu będzie smaczniejsza i bardziej odporna. Byliny są jednak doskonałym wyborem, ponieważ wymagają minimalnej lub żadnej ingerencji w glebę i mogą być uprawiane przez wiele lat.

Jednym z powodów, dla których tak dobrze sobie radzą, jest ich rozległy system korzeniowy, który pomaga im znaleźć wodę i składniki odżywcze w głębi gleby. Głębokie korzenie zapewniają tym roślinom siłę przetrwania także w przypadku silnych wiatrów, deszczu i śniegu. Obecność tych samych roślin przez lata ułatwia wszystkim organizmom sekwestrującym węgiel - bakteriom, grzybom i robakom - gromadzenie się i rozmnażanie. W Ameryce Północnej dobrze rośnie ponad 100 różnych odmian jadalnych warzyw i owoców wieloletnich.

Related Post Recenzja: Teaming with Fungi by Jeff LowenfelsKROK

4: Dodaj materii organicznej

Sadzenie Klimatycznego Ogrodu Zwycięstwa jest wyjątkowe ze względu na to, jak duży nacisk kładzie się na zdrowie gleby. Nie możesz zmienić obojętnego mineralnego fundamentu twojej rodzimej gleby, ale możesz ją ożywić. Wystarczy dodać materii organicznej.

Słoma jest jednym z najlepszych źródeł materii organicznej dla gleby Ogrodu Zwycięstwa.

Materia organiczna jest najważniejszym składnikiem zdrowej gleby. To rozdrobnione liście, które rozkładasz jako ściółkę, resztki kuchenne, które dodajesz do kompostownika, stare korzenie, które rozkładają się pod ziemią. W zasadzie jest to wszystko, co kiedyś było żywe.

Głodne organizmy glebowe rozkładają te obumarłe liście, korzenie i resztki i przekształcają je w składniki odżywcze dla roślin, takie jak fosfor, azot i potas. W wyniku tego procesu, zwanego rozkładem, powstaje humus - ciemnobrązowy materiał, który w 60 procentach składa się z węgla. Humus jest bardzo stabilny i jeśli nie zostanie naruszony, może pozostawać w glebie przez setki, a nawet tysiące lat.

Gleby bogate w materię organiczną wchłaniają wodę i składniki odżywcze, ponieważ ich cząsteczki są naładowane, podobnie jak ładunek elektrostatyczny, który sprawia, że skarpetka przykleja się do koszuli po wyjęciu ubrań z suszarki. Ładunek ten utrzymuje wilgoć i składniki odżywcze w ścisłym kontakcie, dzięki czemu jest mniej prawdopodobne, że wyparują lub zostaną zmyte. Zwiększenie zawartości materii organicznej w glebie o zaledwie jeden procent może zwiększyć jej zdolność do zatrzymywania wody o dodatkowe 20 000 galonów na akr.

Zwiększenie zawartości materii organicznej w glebie sprzyja również rozwojowi grzybów mikoryzowych - rozległych sieci grzybów, które wydzielają glomalinę. Glomalina jest lepką, gumowatą substancją, która wiąże cząsteczki piasku, mułu i gliny, tworząc strukturę gleby, która dodatkowo pomaga zatrzymać wilgoć i składniki pokarmowe. Te korzystne warunki sprawiają, że rośliny są mocniejsze i bardziej odporne, co jest dużym plusem w dzisiejszych trudnych dla klimatu czasach.

Jeśli nie masz miejsca, ogrody społeczne są dobrym rozwiązaniem

Może nie masz podwórka? Doskonałym sposobem na pobrudzenie sobie rąk jest zapisanie się do ogrodu społecznego, zaoferowanie pomocy w czyimś ogrodzie lub poszukanie ogrodu do wspólnego użytkowania na SharedEarth.com. Jeśli te sposoby się nie sprawdzą, można uprawiać rośliny w pojemnikach ustawionych na balkonie lub werandzie.

A tak wygląda ogrodnictwo

pojemnikowe

Uprawa w pojemnikach jest łatwa, o ile wybierzesz odpowiedni rozmiar i zaczniesz od dobrej gleby. Im większa doniczka, tym lepiej, ponieważ zakorzenione lub stłoczone rośliny źle znoszą wahania temperatury na zewnątrz i zazwyczaj wymagają więcej opieki. Lubię wypełniać pojemniki ziemią doniczkową domowej roboty, która jest mieszaniną w równych częściach włókna kokosowego, dobrej ziemi ogrodowej, kompostu i piasku. Można też kupić ziemię doniczkową w sklepie ogrodniczym. Szukaj gleby zaszczepionej mikoryzą - grzybem, który współpracuje z korzeniami roślin, aby wchłaniały więcej składników odżywczych.

Kiedy już zasadzisz swój Klimatyczny Ogród Zwycięstwa, poświęć trochę czasu, żeby się nim cieszyć! Nie stresuj się, jeśli nie jest idealny. Jedną z rzeczy, które uwielbiam w uprawie żywności, jest to, że zawsze jest następny sezon, w którym można coś ulepszyć i rozwinąć to, co się zaczęło.

Wyhodujmy więc trochę dobrego jedzenia. Nadszedł czas.

Bio autora: Acadia Tucker jest rolnikiem regeneracyjnym, aktywistką klimatyczną i autorką książki Growing Perennial Foods: A Field Guide to Raising Resilient Herbs, Fruits, and Vegetables oraz Growing Good Food: A Citizen's Guide to Backyard Carbon Farming.

Obecnie mieszka w Maine i New Hampshire ze swoim psem Nimbusem, który prowadzi gospodarstwo. Kiedy nie hoduje bylin we własnym ogródku, uprawia chmiel, aby wspierać lokalnie produkowane piwo rzemieślnicze w Nowej Anglii.

Zobacz również