Blog

Czy należy kompostować porażone rośliny pomidora?

Zaraza pomidorów jest niszczycielskim grzybem, który może zniszczyć cały ogród pomidorów w czasie krótszym niż jeden miesiąc. Niewiele można zrobić z zarazą, gdy już zainfekuje rośliny, ponieważ organiczne metody zwalczania zarazy są skuteczne tylko przed pojawieniem się grzybów.

Późna zaraza na pomidorach. https://ag.umass.edu/home-lawn-garden/fact-sheets/late-blight-on-tomatoes-potatoes

W 2009 roku zaraza pomidorów w postaci późnej zarazy zniszczyła znaczny odsetek pomidorów uprawnych i ogrodowych w Pensylwanii i innych miejscach we wschodnich Stanach Zjednoczonych (jest to ta sama choroba, która spowodowała irlandzki głód ziemniaczany w XIX wieku). Po katastrofie ogrodnicy zadawali sobie pytanie, czy kompostować, czy zniszczyć rośliny. Osobiście zniszczyłem je, ponieważ nie chcę już nigdy więcej zmagać się z kolejnym sezonem chorych roślin pomidorów. Nie jestem jednak naukowcem, a jedynie ogrodnikiem przydomowym.

Czy kompostowanie chorych roślin pomidorów jest bezpieczne?

Dr Beth K Gugino, adiunkt patologii roślin na Penn State University, na łamach "The Vegetable And Small Fruit Gazette" pisze: "Teoretycznie, jeśli jest to zrobione prawidłowo, rośliny z późną zarazą mogą być usuwane przez kompostowanie. Często jednak nie udaje się tego osiągnąć. Prawidłowe kompostowanie polega na przejściu przez fazę aktywną i fazę utwardzania kompostu. Czas trwania procesu zależy od wkładu (materiałów wyjściowych), stosowanej metody kompostowania i zarządzania pryzmą kompostową; może trwać od 3 miesięcy do roku. Kompostowanie chorego materiału roślinnego i chwastów jest generalnie niezalecane ze względu na możliwość rozprzestrzeniania się nasion chwastów i patogenów chorobotwórczych podczas stosowania kompostu i umieszczania go z powrotem w ogrodzie. Tkanka roślinna może przetrwać w środku ciepłej pryzmy kompostowej. Tak długo, jak tkanka roślinna jest żywa, patogen może przetrwać.

"...W następnym sezonie ważne będzie zniszczenie wszystkich samosiewów pomidorów. Upewnij się, że wszystkie zainfekowane późną zarazą tkanki roślin i owoców pomidora z tego sezonu są martwe/zniszczone. Po obumarciu patogen nie może już przetrwać, ponieważ jest patogenem obligatoryjnym (wymaga żywej tkanki roślinnej, aby przetrwać zimę) i nie może przetrwać poza żywym gospodarzem. Patogen zarazy późnej nie może przetrwać w porażonych, martwych resztkach roślinnych.

"W przyszłym roku należy sadzić zdrowe, wolne od choroby sadzonki. Należy regularnie sprawdzać, czy na roślinach nie ma objawów zarazy późnej, zwłaszcza gdy panują chłodne i wilgotne warunki, takie jak w ubiegłym roku. Ogólnie rzecz biorąc, dobre zarządzanie chorobami polega na stworzeniu mniej korzystnego środowiska dla patogenu. Patogen przeżywa i rozprzestrzenia się skuteczniej, gdy powierzchnie liści są wilgotne. Należy unikać mokrych liści, podlewając je u podstawy rośliny lub stosując nawadnianie powierzchniowe w godzinach porannych, aby liście szybko wysychały. Należy poprawić cyrkulację powietrza, rozstawiając rośliny w większej odległości od siebie i eliminując chwasty. Praktyki te pomogą także w zwalczaniu innych powszechnych chorób pomidorów.

"

Tak więc masz to od naukowca. Jeśli jesteś ekspertem w kompostowaniu i wiesz dokładnie, co robisz, nie krępuj się kompostować roślin pomidorów. Jeśli masz wątpliwości co do temperatury kompostu, dla pewności zniszcz rośliny. Ostatnią rzeczą, jakiej pragniesz, jest infekcja (lub ponowna infekcja) zarazy w Twoim ogrodzie pomidorowym.

Related Post Jak trzymać skunksy z dala od ogrodu ?

Zobacz również