Blog

Czy pokrywa śnieżna jest dobra dla Twojego ogrodu?

Jak śnieg wpływa na Twój ogród?

Śnieg izoluje moje podniesione grządki ogrodowe.

Śnieg ma niezwykłe właściwości izolacyjne. Chroni uśpione byliny, cebulki i korony roślin przed cyklami zamarzania i rozmarzania, dzięki czemu rośliny nie obumierają zimą. Bez okrywy śnieżnej komórki wielu roślin zamarzłyby, a po rozmrożeniu obumarłyby. Zapewne nieraz byliście świadkami takiej sytuacji, gdy mróz pojawił się niespodziewanie późną wiosną, a delikatne rośliny w ciągu jednej nocy szybko obumarły.

Śnieg izoluje również glebę i chroni ją przed przemarzaniem. Gdy temperatura przez dłuższy czas spada poniżej zera, gleba może zamarzać. Gdy rozmarznie, gleba dosłownie "rozchyla się" (pęcznieje), co może
powodować łamanie się systemów korzeniowych i wysuszanie roślin, powodując rozległe szkody
.
Właściwości izolacyjne śniegu łagodzą skutki zamarzania i powstawania fali mrozu.

Oczywiście śnieg ma też swoje minusy dla roślin ogrodowych. Po opadach śniegu należy zawsze usuwać śnieg z krzewów i drzew, które mogą zostać uszkodzone przez jego ciężar. Doświadczyłem tego pewnego roku po szczególnie ciężkiej zimie, gdy śnieg spadający z dachu roztrzaskał gałęzie krzewu, pozostawiając w środku dziurę. Na wiosnę podwiązałem krzew, a on w końcu odrósł i ukrył dziurę.

Ochrona roślin przed zimową suszą

Czy wiesz, że zimą Twoje rośliny mogą być narażone na suszę? Sprawdź, czy krzewy i inne rośliny znajdują się pod okapem domu. Jeśli nie pada tam śnieg, zgarnij trochę śniegu i nasyp go wokół podstawy krzewu lub rośliny, aby zaizolować koronę i korzenie oraz zapewnić wilgoć w miarę topnienia śniegu. Nazywa się to mulczowaniem śniegu. Nie należy przesadzać z ilością śniegu wokół rośliny, ponieważ chcemy mieć pewność, że topniejący śnieg będzie łatwo odpływał, gdy nadejdzie odwilż.

Należy pamiętać, że do mulczowania śniegu nie należy używać śniegu z krawędzi podjazdu, ulicy lub chodnika, ponieważ może on być zanieczyszczony środkami chemicznymi przeznaczonymi do roztapiania lodu, które mają wysoką zawartość soli i mogą szybko zabić niemal każdą roślinę.

Related Post Review: Najlepsze róże, zioła i kwiaty jadalneGałęziedrzew, takie jak w przypadku tej odmiany dogi, łatwo łamią się pod ciężarem wczesnojesiennych opadów śniegu.

Zobacz również