Blog

Jak zachować najczęstsze nasiona z warzyw i owoców w ogrodzie?

Przechowywanie nasion większości warzyw i owoców ogrodowych jest całkiem proste. Wymaga tylko trochę cierpliwości i poświęcenia jednego lub dwóch najlepszych pomidorów, papryki, melonów, kabaczków lub innych roślin na zbiór nasion.

Przygotowywanie nasion pomidorów do przechowywania.

Jednym z najbardziej radosnych uczuć dla ogrodnika jest zobaczenie pierwszego dojrzałego ogórka, papryki lub pomidora na roślinie, którą wyhodowałeś z sadzonki (twoje dziecko już dorosło!). Podniecenie aż kipi, bo nie możesz się doczekać, aby skosztować owoców swojej pracy.

Ale jeśli oszczędzasz nasiona, być może będziesz musiał pozwolić temu pierwszemu owocowi lub warzywu dojrzeć do punktu, w którym prawie pęknie i będzie niejadalny. Dzieje się tak dlatego, że pierwszy dojrzały owoc lub warzywo jest najwcześniejszym produktem najtwardszej rośliny i jest to właśnie najlepsze nasiono do zachowania na przyszły rok w ogrodzie. Te pierwsze dojrzewające nasiona najprawdopodobniej dadzą najbardziej wytrzymałe rośliny, zdolne przetrwać ataki szkodników i ekstremalne warunki pogodowe lepiej niż ich bracia i siostry.

Ale to nie znaczy, że nasiona z później dojrzewających owoców i warzyw dadzą gorsze nasiona. Jeśli pochodzą one z tej samej rośliny, która jako pierwsza zaczęła dojrzewać, wszystkie produkty wolne od chorób i szkodników będą w porządku. Chodzi o to, że chcesz zbierać nasiona tylko z roślin najwyższej jakości w swoim ogrodzie.

Po co oszczędzać nasiona ogrodowe, skoro ich zakup jest tak łatwy?

To jest zawsze dobra uwaga. Nasiona ogrodowe są obfite w większości lat i można znaleźć prawie wszystko, co chcesz w Internecie lub w lokalnym centrum ogrodniczym: nasiona dziedziczne lub hybrydowe, bez GMO, organiczne, wybieraj. Nasiona to także tylko kilka dolarów - za cenę zakupu 1 rośliny w lokalnym centrum ogrodniczym, możesz dostać dziesiątki nasion, a wiele razy rośliny nie sprzedawane w centrach ogrodniczych. Istnieją więc zalety oszczędzania nasion, w zależności od tego, co jest dla Ciebie ważne.

  1. Owoce, warzywa i kwiaty, które zaaklimatyzowały się do lokalnej pogody, warunków glebowych i szkodników, są mniej podatne na stres z ich strony. Pomoże to w uzyskaniu udanych plonów każdego roku.
  2. Uprawy heirloom mogą być przekazywane w rodzinie od wielu pokoleń i chcesz zachować pulę genów tej rośliny.
  3. Wiesz, skąd pochodzą nasiona i jak były uprawiane, co jest szczególnie ważne dla ogrodników ekologicznych.
  4. Unikalne rośliny, których nie znajdziesz w większości centrów ogrodniczych.
  5. To świetna zabawa i fajny eksperyment naukowy.

Jak zapisać nasiona kwiatów

Zapisywanie nasion kwiatów jest bardzo podobne do hodowli selektywnej. Chcesz zachować nasiona z kwiatów, które wyglądają najlepiej, abyś w przyszłym roku miał równie piękne kwiaty. Poszukaj rośliny o najlepszym wzroście, najlepszych liściach, najlepszych kwiatach i najlepszym kolorze, i zbieraj nasiona tylko z tego okazu. Słoneczniki są łatwym kwiatem do rozpoczęcia uprawy, ponieważ czas zbioru nasion jest bardzo oczywisty (gdy główka kwiatu wskazuje w kierunku ziemi i zaczyna brązowieć), nasiona są łatwe do zauważenia i usunięcia, a ich szybkość kiełkowania jest wysoka. Ostrzegamy jednak, że lokalna dzika przyroda również wie, kiedy nasiona są dobre. Umieść papierową torbę nad główką kwiatu, gdy zbliża się do dojrzałości, aby chronić ją przed głodnymi ptakami i wiewiórkami.

Jak zachować nasiona warzyw i owoców

Metody zachowywania nasion dla każdego warzywa i owocu mogą się znacznie różnić. Jeśli chcesz zachować nasiona roślin bardziej złożonych niż fasola, pomidory czy papryka, warto poświęcić trochę czasu na poznanie technik specyficznych dla nasion, które chcesz zachować. Książka, która wprowadziła mnie do oszczędzania nasion i którą gorąco polecam to Saving Seeds: The Gardener's Guide to Growing and Saving Vegetable and Flower Seeds.

Nasiona pomidora muszą być oddzielone od "galaretki" wewnątrz pomidora. Po kilku dniach spędzonych w wodzie, nasiona zdolne do życia opadną na dno, a następnie można je wysuszyć i zachować.

Przygotowanie nasion warzyw i kwiatów do przechowywania

Po zebraniu nasion, pozwól im wyschnąć przez 5-7 dni w temperaturze pokojowej na płytce ceramicznej, ręczniku papierowym lub filtrze do kawy. Nie przechowuj nasion w wilgoci, ponieważ będą gnić. Możesz poznać, że są suche, gdy łatwo pękną na pół. Po wyschnięciu włóż nasiona do zwykłej koperty z białego papieru lub koperty z masy papierowej i opatrz ją następującymi informacjami

:
  • Roślina, z której pochodzą nasiona, łącznie z odmianą, jeśli jest znana.
  • Data kwitnienia lub owocowania rośliny.
  • Firma, która pierwotnie wyprodukowała nasiona.
  • Miesiąc, dzień i rok, w którym zebrałeś nasiona.

Wskazówki dotyczące przechowywania nasion ogrodowych

Zapisane nasiona przechowuj w kopertach, wewnątrz słoików typu mason, takich samych, jakich używa się do konserw. Słoiki Mason są szczelne, z metalowymi pokrywami, które się zamykają. Wilgotność jest wrogiem zapisanych nasion, więc aby zapewnić suchość w słoiku, dodaj małą paczkę żelu krzemionkowego - takiego, który jest często wysyłany w pudełkach z urządzeniami elektronicznymi lub żywnością. Nie jest to najważniejszy krok, ale może sprawić, że twoje nasiona przetrwają dodatkowy sezon lub dwa.

Większość nasion można przechowywać od 1 do 5 lat, jeśli przechowuje się je w słoiku w lodówce - to, jak długo zachowają żywotność, zależy od gatunku i jakości nasion podczas zbiorów. Pamiętaj, aby trzymać je z dala od zamrażarki w lodówce, ponieważ nie chcesz, aby nasiona zbliżały się do zamrażarki. Zobacz nasz post o tym, jak długo można przechowywać zapisane nasiona.

Nie zachowuj nasion hybrydowych (F1)

Jeśli na opakowaniu nasion jest napisane, że są to nasiona F1, nie zachowuj nasion z rośliny, ponieważ potomstwo nie będzie wyglądać jak roślina rodzicielska, którą wyhodowałeś w pierwszym roku. Nasiona F1 to pierwsze pokolenie mieszańca, krzyżówka dwóch wyraźnie różnych roślin rodzicielskich, wybranych ze względu na jakość lub odporność na choroby. Nasiona z hybrydy F1 mogą wyprodukować roślinę, która wygląda jak jedna z roślin rodzicielskich, ale owoce mogą pojawić się bardzo różne w kształcie, teksturze lub smaku. Doświadczyłem tego wiele razy z "ochotniczymi" pomidorami, które pojawiły się w moim ogrodzie.

Przewodnik Oszczędzania Nasion dla Najpopularniejszych Warzyw i Owoców

Definicje:
Roślina jednoroczna produkuje nasiona w tym samym roku, w którym została zasadzona.
Roślina dwuletnia produkuje nasiona w drugim roku.
Wernalizacja to wymuszenie procesu kwitnienia rośliny poprzez wystawienie jej na działanie przedłużonych temperatur zimowych lub ich sztuczny odpowiednik.


RoślinaDni do kiełkowaniaGłębokość sadzeniaCykl życiaZapylanieUwagi dotyczące przechowywania nasion
Arugula3-101/4"RoczneOwadyArugula tworzy łodygi kwiatowe ze strąkami nasion. Strąki nasion zmieniają kolor na jasnobrązowy i stają się kruche po osiągnięciu dojrzałości. Zebrane łodygi kwiatowe powinny być suszone do momentu, gdy nasiona staną się zbyt twarde, aby można je było wgnieść paznokciem. Jeśli strąki są suche, łatwo uwolnią nasiona. Otwórz strąki, aby usunąć nasiona.
Fasola (wszystkie rodzaje, w tym Cowpeas)7-141"RoczneSamozapyleniePozwól, aby strąki nasion fasoli dojrzały na roślinie i stały się twarde, kruche i suche. Dojrzałe strąki zaczynają się przebarwiać. Strąki nasion fasoli otwierają się po osiągnięciu dojrzałości, ale strąki wielu odmian można pozostawić na roślinie do całkowitego wyschnięcia bez obawy o utratę nasion. Strąki fasoli można zbierać ręcznie, można też ścinać całe rośliny u podstawy. Otworzyć strąki, aby usunąć nasiona.
Buraki5-101/2"BiennialWiatrUwaga: Jeśli chcesz zachować nasiona, nie uprawiaj buraków w pobliżu boćwiny szwajcarskiej, ponieważ dojdzie do zapylenia krzyżowego.
Jesienią pierwszego roku, zidentyfikuj buraki, które chcesz wykorzystać na nasiona. Kiedy wierzchołki zaczynają żółknąć i przewracać się, przywiąż łodygi do palików, aby zapewnić im wsparcie. Wiosną drugiego roku rozstaw rośliny na 18". Rośliny będą produkować kwiaty i łodygi, które trzymają nasiona. Kiedy kłosy nasion są suche na roślinie, odciąć je i umieścić je w papierowej torbie do wyschnięcia przez 2 tygodnie. Gdy nasiona są już całkowicie suche, potrzyj kolce nasienne, aby oddzielić nasiona.
Brokuły3-101/4"DwuletnieOwadyNasiona brokułów powstają z główek, które są zwykle zjadane, dlatego główki muszą pozostać na miejscu na roślinie. W drugim roku roślina zakwitnie, a następnie wypuści pędy z główki. Na pędach tworzą się strąki nasienne. Pozwól strąki do dojrzewania do twardego i kruchego na roślinę. Otwórz suche strąki, aby zebrać nasiona.
Brukselka3-101/4"DwuletniaInsektRozstaw roślin brukselki w odległości 18-24 cali i podeprzyj je palikami. Aby zapewnić żywotność nasion, należy zachować nasiona z co najmniej 5 roślin. Po kwitnieniu i wytworzeniu strąków nasiennych należy pozostawić je na roślinie do wyschnięcia i zbrązowienia. Znajdujące się w nich nasiona dojrzeją i zbrązowieją. Nasiona zbierać przez ścinanie całych gałęzi. Wymagana wernalizacja.
Kapusta7-121/4"DwuletniaInsektyRośliny kapusty wytwarzają kwiaty i strąki nasienne w 2 roku uprawy. Pozwól, aby strąki dojrzały do twardości i kruchości na roślinie. Otworzyć suche strąki, aby zebrać nasiona. Wymagana wernalizacja.
Marchew7-141/4"DwuletniaInsektyW drugim roku należy przerzedzić rośliny marchwi do 12" rozstawy. Rośliny zakwitną. Pozostawić kwiaty do wyschnięcia i zebrać nasiona z wysuszonych kwiatów. Aby zapewnić żywotność nasion, należy zachować nasiona z co najmniej 5 roślin. Wymagana wernalizacja.
Kalafior3-101/4"DwuletniInsektKalafior wytwarza kwiaty i strąki nasienne w 2 roku uprawy. Pozwól, aby strąki dojrzały do twardości i kruchości na roślinie. Strąki staną się brązowe, gdy wyschną, a nasiona wewnątrz również dojrzeją i staną się brązowe. Otwórz suche strąki, aby zebrać nasiona. Aby zapewnić żywotność nasion, zachowaj nasiona z co najmniej 5 roślin. Wymagana wernalizacja.
Seler10-201/8"DwuletniInsektW drugim roku należy przerzedzić rośliny selera do 24" rozstawy. Rośliny zakwitają. Pozostawić kwiaty do wyschnięcia i zebrać nasiona z wysuszonych kwiatów.
Collard Greens3-101/4"Roślina dwuletniaInsektyW 2. roku uprawy collard greens wytwarza kwiaty i strąki nasienne. Pozwól, aby strąki dojrzały do twardości i kruchości na roślinie. Otworzyć suche strąki, aby zebrać nasiona. Wymagana wernalizacja.
Kukurydza4-211"RoczneWiatrNależy pozwolić, aby kłosy kukurydzy mocno wyschły na łodygach. Zbierz kłosy przed pierwszymi przymrozkami i wybierz nasiona z kolby.
Ogórek4-101"RoczneInsektNie należy dopuszczać do nadmiernego dojrzewania owoców ogórka na winorośli, które przekroczyły stadium jadalne. Skórka będzie twarda i przebarwiona, a owoce zmiękną. Najlepiej jest odczekać kilka tygodni po zmianie koloru przed wydobyciem nasion.

Aby zachować nasiona, przekrój ogórki wzdłuż na pół i wydłub nasiona wraz z otaczającym je miąższem z gniazda nasiennego. Włóż nasiona i miąższ do słoika z odrobiną wody. Pozostaw pokrywkę na słoiku. Mieszanka musi być poddana fermentacji przez 1-3 dni w otwartym pojemniku w temperaturze pokojowej, aby usunąć miąższ z nasion.

Kiedy fermentacja jest zakończona, dodaj więcej wody do pojemnika i zamieszaj. Miąższ i lekkie nasiona wypłyną na wierzch - wyrzuć je. Zdatne do życia nasiona osiadają na dnie pojemnika. Wypłucz żywe nasiona do czysta i pozostaw do wyschnięcia na filtrach do kawy lub ręcznikach papierowych, aż będzie można je łatwo przełamać na pół.
Eggplant10-141/2"RoczneSamozapylenie i owadyOwoce bakłażana mogą nadmiernie dojrzewać, nie są już jadalne. Skórka będzie matowa, twarda i odbarwiona z żółtym lub brązowym nalotem. Usunąć nasiona z wnętrza bakłażana i wsypać do słoika z wodą. Potrząśnij energicznie, aby oddzielić nasiona od miąższu. Żywe nasiona osiądą na dnie pojemnika. Opłukać i wysuszyć na filtrach do kawy lub papierowych ręcznikach.
Endywia5-71/4"RoczneSelfGdy endywia tworzy łodygi kwiatowe ze strąkami nasiennymi, pozostawić strąki do wyschnięcia, aby stały się twarde i kruche. Otworzyć strąki, aby usunąć nasiona.
Gourd3-101"RoczneInsektOwoce do wyschnięcia na pnączach, zbiór przed pierwszymi przymrozkami. Oddzielić nasiona od miąższu, wypłukać i wysuszyć.
Jarmuż3-101/4"DwuletniInsektyW 2 roku jarmuż wytwarza strąki nasienne. Należy pozwolić, aby strąki dojrzały na roślinie do stanu twardości i kruchości. Otworzyć suche strąki, aby zebrać nasiona.
Kalarepa3-101/4"Roślina dwuletniaInsektyW drugim roku należy przerzedzić kalarepę do 24" rozstawy. Rośliny wytwarzają kwiaty i strąki nasienne. Po kwitnieniu należy zebrać nasiona, gdy strąki są suche i kruche.
Por5-71/4"BiennialOwadyW drugim roku należy przerzedzić pory do 12" odległości od siebie. Rośliny będą produkować łodygi, kwiaty i kapsułki z nasionami. Kapsułki otworzą się, aby odsłonić nasiona. Pozwól kwiatom wyschnąć na roślinie, a następnie zbierz nasiona. Aby zebrać nasiona, odetnij łodygę 6-8" poniżej główki nasiennej. Umieść w otwartym pojemniku lub torbie w dobrze wentylowanym pomieszczeniu do wyschnięcia przez co najmniej 1 tydzień.

Aby zapewnić żywotność nasion, należy zachować nasiona z co najmniej 5 roślin. Wymagana wernalizacja.
Sałata7-141/8"RocznaSelfSałata tworzy łodygi kwiatowe w późniejszym okresie sezonu. Gdy kwiaty otworzą się i utworzą pierzastą sieczkę, należy strząsnąć główki nasion do torebki lub koperty. Nasiona na tej samej roślinie sałaty mogą dojrzewać w różnym tempie, dlatego można uzyskać wiele zbiorów nasion w jednym sezonie.
Melon (wszystkie rodzaje)4-101/2" - 1"RoczneInsektPozostawić owoce melona do całkowitego dojrzenia, około 20 dni po normalnym czasie zbioru do jedzenia. Usuń nasiona z owoców, wypłucz w durszlaku i wysusz na papierowych ręcznikach lub filtrach do kawy.
Gorczyca4-71/2"Roślina jednoroczna lub dwuletniaSelfPrzy uprawie na nasiona, rozstaw roślin gorczycy w odległości 24-36" od siebie. Zaleca się palikowanie roślin. Roślina wypuszcza łodygi i strąki nasion. Nasiona są dojrzałe, gdy strąki wyschną na jasnobrązowy kolor. Nasiona mogą być zbierane przez cięcie gałęzi. Aby zapewnić żywotność, zachowaj nasiona z co najmniej 5 roślin gorczycy.
Okra6-181/2"RoczneSamozapylające i owadopylneKwiaty okry otwierają się w różnym czasie, zaczynając od podstawy rośliny i postępując w górę. To samo odnosi się do strąków nasiennych. Pozwól, aby strąki nasion wyschły do brązowego, twardego i kruchego koloru. Zbierz strąki, otwórz je i zbierz nasiona. Przełamać strąki okry rękami i pracować, aż uwolnią nasiona.
Cebula (w tym szalotka)4-101/4"DwuletnieOwadyW drugim roku należy przerzedzić rośliny cebuli do 8" odległości od siebie. Kwiaty i główki nasion uformują się późnym latem drugiego sezonu. Po kwitnieniu, pozwól kwiatom i główkom nasion wyschnąć na roślinie. Zbierz główki kwiatowe do papierowej torby. Potrząśnij torebką, aby uwolnić nasiona. Pozwól nasionom wyschnąć na powietrzu przez kilka dni przed przechowywaniem.

Groch7-141/2"RoczneSelfPozwól strąki grochu pozostać na winorośli, aż stają się brązowe, są bardzo twarde, suche i kruche. Jest to około czterech tygodni od czasu, kiedy będą zbierane do jedzenia. Rozdzielić strąki, aby usunąć nasiona.

Jeśli strąki grochu nie są całkowicie suche przed pierwszymi przymrozkami, należy wyciągnąć rośliny za korzenie i powiesić je w chłodnym, suchym miejscu, aż strąki będą brązowe i suche.

Nasiona potrzebują około 6 tygodni, aby wyschnąć przed przechowywaniem.
Papryka (słodka lub ostra)14-181/4"RoczneSamozapylenie i owadyPozostawić owoce papryki na roślinie do około 2 tygodni po osiągnięciu pełnej dojrzałości. Odciąć górną część papryki i usunąć nasiona. Opłucz i pozostaw do wyschnięcia na filtrze do kawy lub papierowym ręczniku. Podczas pracy z gorącymi nasionami papryki należy nosić rękawiczki i unikać dotykania oczu lub nosa podczas pracy. Aby zachować różnorodność odmian, zachowaj nasiona z co najmniej 5 roślin.
Ziemniaki14-286-8"RoczneSamozapylające i owadopylneW czasie zbiorów należy zachować najlepsze ziemniaki do produkcji sadzeniaków następnej wiosny.
Rzodkiewka3-121/2"RoczneInsektRzodkiewka tworzy łodygi kwiatowe i strąki nasienne. Nasiona są gotowe do zbioru, gdy strąki są brązowe, suche i kruche. Po ścięciu, dojrzałe łodygi nasienne należy pozostawić do całkowitego wyschnięcia w osłoniętym miejscu. Strąki rzodkiewki mogą nie uwalniać nasion łatwo po ich otwarciu, dlatego może być konieczne ich zgniecenie w celu wydobycia nasion. Rzodkiewka łatwo ulega zapyleniu krzyżowemu, dlatego należy odizolować uprawę rzodkiewki od innych odmian. Aby zapewnić żywotność nasion, należy zachować nasiona z co najmniej 5 roślin.


Rutabaga3-101/2"DwuletniaInsektW drugim roku należy przerzedzić rośliny brukwi do 18". Roślina wytworzy łodygi kwiatowe i strąki nasion. Nasiona są gotowe do zbioru, gdy strąki są suche i kruche. Aby zachować nasiona, strąki należy rozdzielić.
Salsefia20-241/2"BiennialInsektyW drugim roku przerzedzić rośliny salsefii do 6". Po wyschnięciu zbierać główki nasion.
Szpinak5-71/2"RoczneWindSzpinak tworzy łodygi kwiatowe. Gdy kwiaty zaschną na łodygach, nasiona należy zbierać, gdy są bardzo twarde. Aby zapewnić żywotność nasion, należy zachować nasiona z co najmniej 10 roślin.

Szpinak rośnie, kwitnie i wydaje nasiona przez cały sezon. Nasiona dojrzewają w kolejności ich pojawiania się, od najniższej części gałęzi do górnej. Gdy nasiona są dojrzałe, zmieniają kolor z zielonego na brązowy lub brązowy. Pojedyncze gałęzie można ścinać lub całe rośliny ucinać u podstawy, gdy dojrzeje co najmniej 2/3 nasion. Należy je pozostawić do wyschnięcia w dobrze wentylowanym miejscu na 10 dni.
Dynia letnia5-101"RoczneOwadyPozostaw letni kabaczek na winorośli, aż skórka będzie twarda i przebarwiona, około 20 dni po zebraniu go do jedzenia. Usuń nasiona z kabaczka, opłucz i osusz.

Owoce są gotowe do zbioru, gdy skórka jest zbyt twarda, by można ją było wgnieść paznokciem, a szypułka jest sucha. Kabaczek zimowy jest dojrzały, gdy owoce są zwykle zbierane do jedzenia: gdy zmieniają kolor, a łodygi są suche.

Aby usunąć nasiona z owoców kabaczka, należy podzielić kabaczek na pół, wykonując płytkie nacięcie skórki od góry do dołu po obu stronach i rozdzielając dwie połówki. Cięcie przez środek owocu może uszkodzić nasiona. Następnie wyłuskać nasiona i uwolnić je od miąższu na tyle, na ile to możliwe. Przełóż miąższ i nasiona do sitka o szerokich oczkach lub innego pojemnika z otworami wystarczająco dużymi, aby miąższ i nitki mogły przez nie przejść. Przeprowadź nasiona pod silnym strumieniem wody, aby uwolnić je od miąższu. Natychmiast po oczyszczeniu, opłukane nasiona należy rozłożyć do wyschnięcia cienką warstwą na sitach lub filtrach do kawy.
Boćwina szwajcarska5-101/2"DwuletniaWiatrW drugim sezonie należy przerzedzić rośliny boćwiny do 18 cali od siebie. Rośliny będą produkować kwiaty. Pozwól kwiatom zaschnąć na roślinie. Zbierz nasiona z wysuszonych kwiatów.
Pomidory7-141/4"RoczneSamozapylające i owadopylnePozwól pomidorom całkowicie dojrzeć na roślinie - pomidory powinny być miękkie, ale nie mięsiste. Przetnij pomidora na pół i wyciśnij miąższ i nasiona z wnętrza owocu do pojemnika. Pozostaw pojemnik na 2-3 dni w temperaturze pokojowej, ale z dala od bezpośredniego światła słonecznego. Miąższ sfermentuje, co spowoduje oddzielenie nasion pomidora od otaczającej je "galaretki". Żywe nasiona pomidorów opadną na dno tej mieszaniny, a martwe nasiona będą unosić się na powierzchni.

Gdy na mieszance zacznie się tworzyć niewielka ilość pleśni, odlej pływające cząstki stałe i martwe nasiona, a następnie dokładnie wypłucz zatopione nasiona pod bieżącą wodą za pomocą sitka o drobnych oczkach. Po dokładnym oczyszczeniu, umieść nasiona na sicie lub filtrze do kawy, aby wysuszyć je przez 5-7 dni.

Oddzielne odmiany w odległości 10-50 stóp, aby uniknąć zapylenia krzyżowego.
Rzepa3-101/4"DwuletniaInsektyW 2. roku uprawy rzepę należy przerzedzić do 12" rozstawy. Roślina wykształci kwiaty i strąki nasion. Zbieraj nasiona, gdy są bardzo twarde, a strąki suche i kruche.
Dynia zimowa5-101"RoczneOwadyDojrzałe owoce kabaczka zimowego należy zbierać przed pierwszym silnym mrozem. Zimowy kabaczek jest dojrzały, gdy jego owoce są normalnie zbierane do jedzenia, czyli gdy zmieniają kolor, a łodygi są suche.

Wszystkie rodzaje kabaczków korzystają z okresu dojrzewania pozbiorczego, podczas którego nasiona nadal dojrzewają. Owoce zazwyczaj przechowuje się przez co najmniej 20 dni po osiągnięciu dojrzałości owocowej, zanim zostaną z nich usunięte nasiona.

Aby usunąć nasiona z owoców kabaczka, należy podzielić kabaczek na pół, wykonując płytkie nacięcie skórki od góry do dołu po obu stronach i rozdzielając dwie połówki. Cięcie przez środek owocu może uszkodzić nasiona. Następnie wyłuskać nasiona i uwolnić je od miąższu na tyle, na ile to możliwe. Przełóż miąższ i nasiona do sitka o szerokich oczkach lub innego pojemnika z otworami wystarczająco dużymi, aby miąższ i nitki mogły przez nie przejść. Przeprowadź nasiona pod silnym strumieniem wody, aby uwolnić je od miąższu. Natychmiast po oczyszczeniu, wypłukane nasiona należy rozłożyć do wyschnięcia cienką warstwą na sitach lub filtrach do kawy.
Related Post Jak przechowywać dalie, canny, gladioli i inne cebulki kwiatowe przez zimę?

Zobacz również