Blog

Recenzja: Naturalne budowanie gleby - Phil Nauta

Naturalne budowanie gleby (Innowacyjne metody dla ogrodników ekologicznych) Phil Nauta - recenzja

Phil Nauta całe swoje życie związał z roślinami. Dorastał pracując dla rodziców w ich centrum ogrodniczym, a później był odpowiedzialny za utrzymanie ich 9-dołkowego pola golfowego. W dorosłym życiu Phil założył dwie firmy, które zajmowały się tworzeniem i sprzedażą nawozów organicznych, uzyskał certyfikaty w zakresie projektowania permakulturowego oraz zrównoważonego budownictwa i projektowania, a także jest certyfikowanym specjalistą w zakresie ekologicznej pielęgnacji ziemi. Pisze również i prowadzi stronę internetową SmilingGardener.com.

Teraz, gdy ukazała się jego pierwsza książka, Building Soils Naturally (Innovative Methods for Organic Gardeners), Phil może dodać do listy swoich osiągnięć tytuł "autora". Building Soils Naturally to książka ogrodnicza, która skupia się na tym, co dzieje się pod powierzchnią gleby w naszym ogrodzie i jak możemy wykorzystać tę wiedzę do stworzenia gleby, która chroni nasze rośliny przed szkodnikami i chorobami, pozwala uzyskać wysokie plony owoców i warzyw oraz produkować żywność, która ma więcej wartości odżywczych niż jej odpowiedniki w supermarketach.

Główną myślą przewodnią książki Naturalne budowanie gleby jest to, jak zrównoważyć glebę w ogrodzie i na trawniku. Niezrównoważona gleba, to znaczy taka, w której brakuje odpowiednich składników odżywczych w odpowiednich proporcjach, może powodować wiele problemów z roślinami: słabe kwitnienie kwiatów, owady atakujące owoce i warzywa oraz chwasty, by wymienić tylko kilka z nich. Teoria Phila zakłada, że problemy ogrodowe są wynikiem "słabej" gleby, a kiedy gleba jest zrównoważona, tzn. kiedy jest zdrowa i funkcjonuje prawidłowo, pojawia się niewiele problemów, których nie można wyleczyć (pomijając kwestie pogodowe).

"Materia organiczna jest tak ważna w glebie, jak drożdże w chlebie".

Phil Nauta jest człowiekiem, który lubi liczby i przedstawia wiele ilustracji i wzorów matematycznych dotyczących tego, jak dodawać odpowiednie składniki odżywcze w odpowiednich kombinacjach i proporcjach, aby uzyskać glebę, która funkcjonuje z maksymalną wydajnością. Przedstawia jednak te idee w taki sposób, aby ogrodnicy, którzy nie potrafią sobie poradzić z formułami i takimi rzeczami jak pojemność wymiany kationów, nie zostali pozostawieni na lodzie. W końcu czasami najprostszą odpowiedzią na problem z glebą lub rośliną jest ta, którą można uzyskać za pomocą pierwotnej metody - oględzin: Jakiego koloru jest gleba? Jakie rośliny - zamierzone i niezamierzone - na niej rosną? Czy gleba zatrzymuje wodę? Czy się klei? Czy tętni życiem owadów, czy nie ma ich wcale?

"Chwasty są tam, ponieważ są najbardziej odpowiednią rośliną do tego zadania, bardziej odpowiednią niż to, co próbujemy tam uprawiać".

Moim ulubionym fragmentem był rozdział o tym, jak zwiększyć sieć mikroorganizmów glebowych w ogrodzie poprzez dodanie szeregu preparatów (innoculants, jak określa je Phil), które tworzą bardziej przyjazne warunki do namnażania się bakterii i grzybów mikoryzowych. Phil wyjaśnia również, jak prawidłowo zaparzyć herbatę kompostową; co tak naprawdę oznacza pH i jak je prawidłowo interpretować; dlaczego dodawanie materii organicznej, takiej jak kompost, jest niezbędne dla zdrowia ogrodu; jak powstaje gleba; jak stosować rośliny okrywowe; oraz przedstawia podstawowe informacje na temat chwastów i tego, dlaczego rosną tam, gdzie rosną.

"pH jest skutkiem obecności pierwiastków w glebie, a nie jej przyczyną".

Phil nie zapomniał również o miłośnikach trawników. W końcu ma duże doświadczenie w pielęgnacji terenów golfowych i tworzeniu ekologicznych trawników dla swoich klientów. Wiele z tych informacji można wykorzystać do stworzenia zdrowszej gleby, która pozwoli uzyskać piękną, soczyście zieloną trawę przy minimalnej ilości chwastów.

Related Post Recenzja: Najlepsze róże, zioła i kwiaty jadalne

Książka jest szczególnie pomocna dla tych, którzy po raz pierwszy przechodzą na ogrodnictwo ekologiczne lub mają glebę w ogrodzie lub na trawniku, która została zdziesiątkowana przez lata zaniedbań lub nadużywania środków chemicznych.

Zamów na Amazon: Building Soils Naturally

Zobacz również