Blog

Ogrodnictwo bez kopania: Uprawiaj warzywa bez podnoszenia łopaty

Autor gościnny Lisa Row.

Czy nie byłoby wspaniale móc uprawiać warzywa rok po roku bez wyczerpującego procesu kopania i przewracania ziemi? Dzięki ogrodnictwu bezwykopowemu jest to możliwe i wyraźnie widać, dlaczego staje się ono rosnącym trendem wśród hodowców warzyw na całym świecie. No-dig gardening pomaga poprawić zdrowie gleby i nigdy nie trzeba podnieść łopatę.

Zielenina w grządce no dig gardening przy użyciu metody square foot gardening.

Co to jest ogrodnictwo bez kopania?

No-dig gardening opiera się na przedindustrialnych technikach rolniczych i pracy Masanobu Fukuoka. Jego książka "The One Straw Revolution", opublikowana w latach 70-tych, jest pionierskim dziełem w dziedzinie naturalnego rolnictwa. No-dig gardening był również promowany w latach 50. przez amerykańską ogrodniczkę Ruth Stout w jej książce "Gardening Without Work", w której opowiadała się za "trwałą" techniką ściółkowania ogrodu.

No-dig gardening jest dokładnie tym, co sugeruje jego nazwa - ogród warzywny uprawiany bez kopania. Ten styl organicznego ogrodnictwa maksymalizuje wykorzystanie "glebowej sieci pokarmowej", opierając się na ekosystemie mikro- i makrobiotycznych organizmów w glebie, które są niezbędne dla zdrowego obiegu składników odżywczych i zapobiegania szkodnikom i chorobom roślin. Gdy sieć pokarmowa gleby nie jest naruszana przez kopanie, rośliny przekazują część wytwarzanej przez siebie energii węglowej do gleby, a mikroby, które korzystają z tej energii, przekształcają dostępne w glebie substancje organiczne w składniki mineralne, których rośliny potrzebują do prawidłowego rozwoju.

Rozpoczynając uprawę ogrodu bez kopania, możesz czuć się nieco zniechęcony. Ale kiedy już opanujesz proces ściółkowania, będziesz się zastanawiać, dlaczego w ogóle podniosłeś łopatę w przeszłości.


Kup na Amazon: Gardening Without Work: Dla starzejących się, zajętych i niecierpliwych autorstwa Ruth Stout

Dlaczego ogród bez kopania jest dobrą alternatywą dla tradycyjnych metod?

Konwencjonalna mądrość mówi nam, że kopanie i przewracanie gleby pomaga wchłonąć składniki odżywcze z wierzchniej warstwy gleby, tworząc jednocześnie luźniejszą glebę do sadzenia. Ale czy rzeczywiście tak jest?

Przewracanie gleby zakłóca delikatny ekosystem bakterii, grzybów i innych organizmów, które wspomagają rozwój zdrowej i dobrze rozwijającej się gleby. Kiedy przestajesz kopać, pozwalasz temu naturalnemu systemowi rozwijać się i wspierać Twoje warzywa.

Related Post Dlaczego ogrodnictwo ekologiczne ma problem z wizerunkiem?

Ogrodnictwo bez kopania ułatwia również odchwaszczanie. Orka powoduje wydostawanie się nasion chwastów na powierzchnię, które wystawione na działanie światła kiełkują. Bez kopania, kiełkuje znacznie mniej nasion chwastów. Ponadto ogród jest pokryty grubą warstwą ściółki, która dodatkowo ogranicza rozwój chwastów.

Kiedy należy stosować ogrodnictwo bez kopania?

Ta technika ogrodowa zyskuje coraz większą popularność wśród osób, które mają ograniczoną przestrzeń do uprawy ogrodu. Miejscy ogrodnicy i osoby posiadające małe ogródki przydomowe uwielbiają tę metodę, ponieważ zajmuje mniej miejsca.

Jest to również dobry wybór, jeśli masz bardzo twarde podłoże lub nieurodzajną glebę. Zamiast męczyć się z łopatą lub glebogryzarką, ta prosta metoda pozwala na pracę na twardym podłożu bez żmudnych prac przygotowawczych.

Metoda ta jest również dobrą okazją do wypróbowania nowej metody przez osoby posiadające już ogrody warzywne. Po doświadczeniu łatwości, z jaką można uprawiać metodą no-dig, nigdy nie wrócisz do podnoszenia łopaty.


Kup na Amazon: The One-Straw Revolution: Wprowadzenie do naturalnego rolnictwa autorstwa Masanobu Fukuoka
Słoma mulcz obejmuje no dig łóżko ogrodnicze.

Przewodnik 5 kroków do ogrodu bez

kopania

1. Przygotuj miejsce dla ogrodu bez

kopania

Zacznij od oczyszczenia obszaru dla ogrodu z gruzu i dużych kamieni. Skoś trawę i przytnij wszystkie chwasty do poziomu gruntu.

2. Dodaj materii organicznej

Dodaj grubą warstwę (około 10 cm / 4″ głębokości) materii organicznej do obszaru. To będzie smother chwastów poniżej przez wykluczenie światła i przepływu powietrza. Zapewni to również bogaty w składniki odżywcze materiał, w którym będą rosły korzenie warzyw. W tym celu należy wybrać wysokiej jakości kompost lub obornik z gospodarstwa ekologicznego. Po kilku miesiącach wszelkie chwasty lub trawa pod łóżkiem ogrodowym zgniją, a dżdżownice i inne organizmy będą się rozwijać i włączać ten materiał do gleby.

3. Zbuduj

warstwy

Następnie dodaj 5cm (2″) warstwę wiórów drewnianych, upewniając się, że są one tak oddzielone od dolnej warstwy, jak to tylko możliwe. W drugiej warstwie dobrze sprawdza się również słoma, jeśli masz do niej łatwy dostęp. Budowanie warstw w ten sposób ogranicza parowanie wody z gleby i dostarcza składników odżywczych do warstwy znajdującej się pod spodem. Po zbudowaniu warstwy mulczu nie będzie potrzeby dodawania nawozów.

Related Post Zwalczanie wczesnej i późnej zarazy w pomidorach i ziemniakach4

.

Sadzenie wiosną

Kiedy nadejdzie sezon wegetacyjny, możesz rozpocząć sadzenie. Zrób szczelinę w górnej warstwie, aby sadzić bezpośrednio w materii organicznej poniżej. Wszystkie warzywa dobrze rosną w grządkach bez kopania, więc wybierz swoje ulubione odmiany, gdy nadejdzie sezon sadzenia.

5. Regularnie dod

awaj ściółkę

Magią ogrodnictwa no-dig jest mulcz, który jest regularnie dodawany do górnej warstwy. Ta materia organiczna chroni powierzchnię gleby przed erozją i zapobiega kiełkowaniu chwastów. W miarę rozkładania się mulczu, użyźnia on glebę i nadaje jej strukturę - bez konieczności kopania. Ściółkę można rozłożyć wokół dojrzałych roślin lub poczekać z jej rozłożeniem na koniec każdego sezonu wegetacyjnego. Gdy poprzednia warstwa mulczu zaczyna znikać, czas na dodanie kolejnej. Najlepsze ściółki do ogrodu no-dig to kompost, wióry drzewne, ścinki trawy i słoma.

Ogrodnictwo bezwykopowe zapewnia zdrowszą, bogatszą w składniki odżywcze glebę i nie wymaga żmudnej pracy przy kopaniu. Ponadto jest łatwe do założenia i można je uprawiać wszędzie, nawet na bardzo małej przestrzeni. Będziesz się zastanawiać, dlaczego nie zacząłeś lata temu.

Bio autora: Lisa jest założycielką Sympathink.com, gdzie dzieli się poradnikami uprawy, kalendarzami sadzenia i nie tylko. Uprawia warzywa na własnej działce od ponad 15 lat i jest pasjonatką praktycznego ogrodnictwa, fotografii i innych kreatywnych projektów.

Zobacz również