Blog

Unikanie późnej zarazy w ogrodzie pomidorowym

Pomidory zarażone późną zarazą. By Scot Nelson from Honolulu, Hawaii, USA - tomato_late_blight_fruit_cluster, CC0, Link

W 2009 roku, Pensylwania i wiele wschodnich i środkowo-atlantyckich stanów miało straszny problem z

późną zarazą na pomidorach. Do tego stopnia, że wielu ogrodników i rolników straciło swoje uprawy z powodu tej choroby. Niektórzy winili za to zepsute rośliny pomidorów kupione w dużych sklepach, ale najprawdopodobniej było to spowodowane po prostu bardzo deszczowym i chłodnym okresem wegetacji.

Teraz, gdy nadszedł czas sadzenia tegorocznych pomidorów, jak można uniknąć zarazy w tym sezonie?

Grzyb, który powoduje zarazę, może przezimować na liściach, dlatego ważne jest, aby zniszczyć wszystkie wcześniej zainfekowane rośliny. Przez zniszczenie rozumiem spalenie lub wrzucenie do worka ze śmieciami, a nie kompostowanie. Jeśli w ogrodzie nadal leżą chore szczątki roślin, należy je teraz zniszczyć i głęboko przekopać grządkę. Następnie przykryj łóżko dużą ilością kompostu i włóż go również do gleby.

Odczekaj co najmniej dwa sezony przed zasadzeniem pomidorów na uprzednio chorej grządce - jest to jedna z pierwszych zasad płodozmianu. Jeśli tą chorobą była zaraza, musisz być szczególnie czujny - posadź tegoroczne pomidory jak najdalej od chorej grządki, ponieważ grzyb zarazy może przenosić się drogą powietrzną. Jedna zarażona roślina pomidora ogrodowego może rozprzestrzeniać zarodniki grzyba na wiele kilometrów i ostatecznie zainfekować całe społeczności.

Jeśli zniszczyłeś swoje zarażone zarazą rośliny pod koniec zeszłego roku, powinieneś być bezpieczny. Dodatkowe kroki, które możesz podjąć w tym roku to

:

Sadzić odmiany heirloom.

Rośliny heirloom przetrwały przez pokolenia, czasami setki lat, więc mogą mieć naturalną odporność na wiele chorób, w tym na zarazę późną.

Sadzić odmiany, które są dobrze przystosowane do warunków panujących na danym obszarze.

Jest to zalecane przez większość naukowców, ale posadziłem Brandywines w zeszłym roku (dostosowane do tego obszaru Pensylwanii) i były one jednymi z pierwszych, które rozwinęły się zaraza. Więc weź tę radę z ziarnem soli. Related Post Wczesna zaraza i późna zaraza Kontrola w pomidorach i ziemniakachZmień

sposób podlewania roślin.

Jest to najważniejszy krok. Większość grzybów zarazy zaczyna się na liściach i łodydze pomidora. Utrzymuj te części rośliny w stanie suchym - podlewaj tylko obszary korzeniowe i tylko wtedy, gdy jest to konieczne. Zawsze lepiej jest dobrze namoczyć rośliny raz w tygodniu, zamiast podlewać je kilka razy w tygodniu. Można rozważyć przejście na nawadnianie kropelkowe lub węże zraszające do podlewania. Te metody również oszczędzają wodę.

Należy zwracaćuwagę na wczesne oznaki późnej zarazy i innych chorób

, a w razie ich pojawienia się podjąć odpowiednie kroki w celu złagodzenia objawów. Więcej szczegółowych informacji można znaleźć w poniższych źródłach:
  • Uniwersytet Minnesota: Późna zaraza pomidora i ziemniaka
  • Uniwersytet Cornell: Septoria Leaf Spot of Tomato
  • Uniwersytet Cornell: Wczesna zaraza ziemniaka
  • Śledź doniesienia o zarazie na USABlight.org

Zobacz również