Blog

Co to jest gleba organiczna?

Korzyści z używania organicznej gleby z dobrymi składnikami odżywczymi są oczywiste, ale termin "Certified Organic" wykracza poza proste znaczenie "gleby organicznej".


Od czasu nowoczesnej huśtawki w kierunku wysoko przetworzonej żywności, nadużywania chemicznych pestycydów i nawozów, genetycznie modyfikowanych nasion (GMO) oraz szkodliwych składników i dodatków nawet w opakowaniach, w których dostarczana jest nasza żywność i napoje, rośnie świadomość korzyści płynących z utrzymywania rzeczy w stanie świeżym, surowym, naturalnym, zdrowym i organicznym, jeśli tylko jest to możliwe.

Przy uprawie owoców i warzyw, każdy zmarły w wełnie ogrodnik wie, że idealnie jest mieć wystarczającą ilość naturalnych składników odżywczych i mikroorganizmów w glebie, aby karmić ich zdrowy wzrost.

Czy gleba organiczna to to samo co certyfikowana gleba organiczna?

W zależności od kontekstu terminy te mogą oznaczać nieco inne rzeczy. Ci, którzy szukają organicznej gleby do swoich ogrodów lub trawników, mogą potrzebować trochę uwagi, aby znaleźć to, czego szukają. Jeśli prowadzisz certyfikowaną działalność ekologiczną jako hodowca, musisz wybrać gleby lub mieszanki, które są zgodne z obowiązującymi normami certyfikacji w Twoim kraju.

Wspólne znaczenie słowa "organiczny" jest zasadniczo substancją pochodzenia zwierzęcego lub roślinnego. Odnosi się do żywych organizmów i charakteryzuje się systematycznym układem części, co oznacza, że zorganizowane, systematyczne elementy pasują do siebie jako jednolita, organiczna całość.

Co zadziwiające, elementy składające się na glebę organiczną wydają się wiedzieć, jak znaleźć własną równowagę! To zaskakujące odkrycie zostało przedstawione w badaniu opublikowanym w 2012 roku przez biofizyków z Uniwersytetu Nowej Anglii, profesorów Iaina Younga, Johna Crawforda i innych:

"Bakterie i grzyby przejmują trochę feng shui i mogą zmienić układ cząsteczek gleby... Grzyby i inne mikroby mogą zreorganizować strukturę gleby tak, że jest ona w stanie wchłonąć więcej wody i węgla".

Profesor Young opisuje glebę jako "najbardziej złożony biomateriał na naszej planecie. W garstce żyznej gleby znajduje się więcej pojedynczych organizmów niż całkowita liczba istot ludzkich, które kiedykolwiek żyły na naszej planecie" - mówi. "Życie w glebie definiuje glebę, jej funkcje i właściwości".

Co oznacza certyfikowana gleba organiczna?

Tak więc, korzyści z używania organicznej gleby z dobrymi składnikami odżywczymi są jasne, ale termin "Certified Organic" wykracza poza proste znaczenie "Organic Soil". Oznacza on, że gleba jest nie tylko wytworzona z kompostowanej materii organicznej, ale również zgodna z zalecanymi procedurami dla wszystkich etapów przygotowania produktów ekologicznych i biodynamicznych. Australijski standard AS 6000-2009 (oraz podobne standardy w USA) określa minimalne wymagania dla producentów i hodowców, którzy chcą oznakować swoje produkty jako "organiczne" lub "biodynamiczne". Jeśli chcesz mieć pewność, że Twoja gleba spełnia te standardy, szukaj oznaczenia "Certified Organic" na produktach.

Related Post Sekrety rolnictwa i ogrodnictwa Amiszów i dlaczego one działają

Wybór właściwego bilansu składników odżywczych w glebie dla rodzaju uprawianych roślin jest bardzo ważny, ponieważ w grę wchodzą poziomy fosforu i minerałów, pH i inne czynniki. Zapytaj swojego lokalnego dostawcę szkółek o to, jakich warunków mogą potrzebować konkretne rośliny, aby dobrze się rozwijać. Nawet gleby organiczne często potrzebują więcej składników odżywczych, jak np. mieszanka glebowa do warzyw, podczas gdy inne są już wykonane z bogatych, w pełni organicznych, kompostowanych materiałów i zmieszane z kompostowanymi odpadami zielonymi, obornikiem krowim, gliną, piaskiem lub popiołem.

Najważniejsze jest to, że gleba jest podstawą udanego ogrodu - dosłownie kładzie podwaliny pod rośliny, które z niej wyrastają. Dla zapalonych ogrodników, którzy starają się, aby ich domowa uprawa była ekologicznie zdrowa, gleba powinna zawierać odpowiednią ilość substancji organicznych, zwłaszcza w górnych 200-400 mm.

To, czy gleba musi posiadać certyfikat ekologiczny, zależy od tego, jakie standardy chcemy spełnić. Ale co do zasady naturalna, organiczna materia jest istotną częścią zdrowego ogrodu lub trawnika.

Author's Bio: Mark Locock jestdrugim pokoleniem w swojej rodzinnej firmie, Turtle Nursery w Sydney, Australia. Jego 30 lat odpowiadania na pytania klientów i prowadzenia firmy przyczyniło się do tego, że Mark posiada ogromną wiedzę na temat zaopatrzenia ogrodnictwa i architektury krajobrazu, niezależnie od tego, czy chodzi o odpowiedni piasek do układania nawierzchni, czy też o najlepszą glebę do ogrodu, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. W wolnych chwilach buduje i lata małymi szybowcami.

Zobacz również