Blog

Recenzja: Winter Harvest Handbook Eliota Colemana

Tytuł: The Winter Harvest Handbook: Year-Round Vegetable Production Using Deep-Organic Techniques and Unheated GreenhousesAutor
: Eliot ColemanPublisher
: Chelsea Green Publishing

Kup na Amazon: The Winter Harvest Handbook: Całoroczna Produkcja Warzyw Wykorzystująca Techniki Głęboko Organiczne i Nieogrzewane Szklarnie

Eliot Coleman jest jednym z przewodników w nauczaniu świata, jak uprawiać żywność organiczną. Nie bez powodu tak wielu profesjonalnych pisarzy, gospodarzy telewizyjnych i przedstawicieli przemysłu spożywczego zachwycało się "The Winter Harvest Handbook".

Kiedy nie pisze książek takich jak The New Organic Grower, Eliot Coleman jest pracującym rolnikiem w Maine z ponad 40-letnim doświadczeniem we wszystkich aspektach rolnictwa ekologicznego. Winter Harvest Handbook opisuje uprawy, narzędzia, harmonogramy sadzenia i techniki, których używa do zarządzania swoją farmą Four Season Farm.

Przede wszystkim Coleman opracował genialny system przedłużania sezonu na świeże zbiory warzyw, znacznie przekraczający to, czego zwykle oczekujemy - pokrywa swoje uprawy mobilnymi szklarniami. Te pełnowymiarowe szklarnie są umieszczone na szynach i przesuwane na szczycie grządek ogrodowych według wcześniej ustalonego harmonogramu, aby chronić uprawy przed zimową pogodą, jednocześnie wykorzystując zimowe światło słoneczne do wzrostu.

Opisuje on również, że jego mobilne szklarnie zostały zainspirowane francuskimi ogrodami z XIX-wiecznego Paryża, których hodowcy używali kloszy do całorocznej uprawy żywności. Coleman wyjaśnia również, jak stworzyć żyzną glebę, jak sprzedawać swoje plony i argumenty za stosowaniem organicznych metod uprawy żywności.

The Winter Harvest Handbook to świetna książka referencyjna i zajmie swoje miejsce w mojej bibliotece ogrodniczej.

Zobacz również