Blog

Czosnek: jak sadzić, uprawiać i zbierać

Jeśli jest jakieś warzywo, które można zasadzić i zapomnieć o nim w ogrodzie, to jest to czosnek. Czosnek (Allium sativum

) jest łatwy w uprawie, ma wysoki wskaźnik powodzenia, nie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych i jest łatwy do zbioru. Czosnek suszący się po zbiorach.

Jak uprawiać

czosnek

Niektórzy znani mi ogrodnicy unikają uprawy czosnku, ponieważ jego zakup w sklepie spożywczym kosztuje tak niewiele. Ja jednak nie wyznaję filozofii "najlepszego zwrotu z inwestycji w rośliny" - po prostu uprawiam rośliny, bo je lubię. Ponadto, jeśli otworzysz jakikolwiek katalog z nasionami, znajdziesz w nim setki odmian czosnku, których nigdy nie znajdziesz na lokalnym rynku.

Czosnek ma reputację świetnego środka do zwalczania szkodników. Posadź go wokół papryki, pomidorów lub krzewów jagodowych, a odstraszy króliki, wiewiórki i niektóre owady. Starzy hodowcy róż również zalecają sadzenie czosnku w pobliżu róż, aby utrzymać z dala japońskie chrząszcze i mszyce.

Rodzaje cz

osnku Czosnek

dzieli się na dwie główne odmiany:o twardej szyjce (ophioscorodon) i o miękkiej szyjce (sativum

). Czosnek o miękkiej szyjce jest prawdopodobnie najbardziej znany - to najczęściej spotykany rodzaj czosnku w sklepach, ale świat czosnku jest o wiele szerszy i bardziej ekscytujący, niż można sobie wyobrazić. W kategoriach twardej i miękkiej szyjki znajdują się setki odmian, z których każda ma wyraźnie odmienny smak, od łagodnego "California Early" (najczęściej spotykanego w sklepach) po purpurowo nakrapiany, ostry i pełny w smaku czosnek Rocambole. Wiele rodzajów czosnku jest jednak charakterystycznych dla określonych regionów świata, a ponieważ wiele z nich nie przechowuje się dobrze, prawdopodobnie nigdy ich nie spróbujesz, chyba że jesteś podróżnikiem po świecie. Z reguły, jeśli w Twoim regionie występują zimy z silnymi mrozami i śniegiem, uprawiaj odmianę o twardej szyjce. Jeśli mieszkasz w łagodnym klimacie, uprawiaj odmianę o miękkiej szyjce. Czosnek słoniowy nie jest w ogóle czosnkiem, lecz członkiem rodziny porowatych. Wytwarza duże główki, w których zwykle znajdują się tylko trzy lub cztery ząbki.

Sugeruje się, aby nie sadzić czosnku kupionego w lokalnym supermarkecie, ponieważ może on być poddany działaniu środków chemicznych, które hamują kiełkowanie. Być może to prawda, ale ja odniosłem z nimi sukces, gdy zapomniałem zamówić czosnek z katalogu nasion na czas przed sadzeniem. Większym problemem jest to, że kupiona w sklepie odmiana czosnku nie jest przystosowana do lokalnych warunków pogodowych i nie uda się jej wykiełkować - zima będzie zbyt mroźna, aby główka mogła przezimować. Dlatego jeśli to tylko możliwe, należy zamawiać odmiany czosnku z katalogu nasion polecane dla danego regionu.

Jak sadzić

czosnek Czosnek

wymaga zimnego traktowania w temperaturze około 40 stopni (F) przez 2 miesiące, aby uzyskać zdrowe i duże ceb

ulki.

Czosnek należy sadzić jesienią, mniej więcej w tym samym czasie, w którym sadzi się cebulki kwiatów. W środkowo-atlantyckich i północno-wschodnich Stanach Zjednoczonych oznacza to sadzenie w październiku, a zbiory w lipcu - sadzenie powinno nastąpić 4-6 tygodni przed spodziewanym silnym mrozem (nie pierwszym mrozem). Sadzenie w tym czasie pozwala cebulom wykiełkować i zapuścić korzenie przed nadejściem zimy. W zależności od tego, jak ciepła jest jesień, pędy mogą pojawić się dopiero następnej wiosny. Przed sadzeniem warto także dodać dwa cale kompostu do gleby ogrodowej, aby czosnek miał wiosną dostęp do wielu składników odżywczych.

Czosnek można zasadzić wiosną, jeśli najpierw schłodzi się go w lodówce lub posadzi na tyle wcześnie, aby zdążył się przezimować. Jednak w przypadku czosnku sadzonego wiosną wzrost główek jest zwykle znacznie mniejszy niż w przypadku czosnku sadzonego jesienią.

Czosnek należy sadzić w miejscu w ogrodzie, które jest w pełni nasłonecznione - co najmniej 6 godzin dziennie, ponieważ do wytworzenia główki czosnek potrzebuje ogromnej ilości energii słonecznej. Gleba w ogrodzie powinna być dobrze zdrenowana i bogata w substancje organiczne (co zwykle idzie w parze), a jej pH powinno wynosić od 6 do 7

. Related Post Jak uprawiać słodką i ostrą paprykęTuż

przed sadzeniem należy oddzielić ząbki od główki czosnku, pozostawiając nienaruszoną papierową skórkę. Zasadź ząbki czosnku na głębokość 2-3 cali i w odległości 4-6 cali od siebie, spiczastym końcem do góry. Jeśli sadzisz czosnek w rzędach, rozstaw je w odległości 12 cali od siebie. W przypadku sadzenia czosnku w miejscach wokół zieleni liściastej, pomidorów i innych warzyw należy pamiętać o pozostawieniu wiosną miejsca na sadzonki i nasiona. Przed nastaniem mrozów ściółkuj zasadzone miejsca 3-4 calową warstwą słomy, kompostu lub ściółką z liści. Pomoże to ustabilizować temperaturę gleby w czasie zimy i uniknąć wymarzania, które może spowodować spustoszenie w ząbkach czosnku i nowo powstałych korzeniach. Podlewanie. Jesienią nie należy przesadzać z podlewaniem, ponieważ może to spowodować gnicie ząbków. O ile jesień nie jest sucha jak kość, normalne opady deszczu są zazwyczaj wystarczające do rozwoju korzeni.

Wskazówka:

Aby uchronić ząbki czosnku przed chorobami grzybowymi i przyspieszyć ich wzrost, przed posadzeniem namocz je na 2 godziny w 1 kwarcie wody zmieszanej z 1 łyżką sody oczyszczonej i 1 łyżką płynnych wodorostów.

Następnej wiosny po posadzeniu czosnku

:

Wczesną wiosną zdejmij słomę lub ściółkę z liści, aby umożliwić glebie ogrzanie i wysuszenie, co zapobiegnie chorobom grzybowym. Podobnie jak inne warzywa ogrodowe, czosnek potrzebuje w okresie wegetacji około jednego cala wody tygodniowo.

W razie potrzeby (testy gleby!) należy rozpocząć nawożenie grządki z czosnkiem za pomocą organicznego nawozu do warzyw co dwa tygodnie, gdy zaczną rosnąć liście, i kontynuować je do połowy maja, gdy zaczną formować się główki. Najlepszym nawozem dla rozwoju cebulek jest 1 łyżka stołowa płynnej mieszanki wodorostów i 1 łyżka stołowa emulsji rybnej wymieszane w 1 galonie wody. W przypadku czosnku nie należy stosować nawozów z dużą zawartością azotu, ponieważ powodują one duży wzrost wierzchołków i niewielki wzrost główek.

Około połowy czerwca czosnek wypuszcza kędzierzawe, kwiatowe wierzchołki, które z czasem prostują się w kolczaste pędy. Są to tzw. pędy i należy je usuwać, aby pobudzić wzrost większej główki.

Pędy czosnku

doskonale nadają się do wprowadzenia łagodnego smaku czosnku do potraw, takich jak pesto i sałatki, więc miej je pod ręką i zrezygnuj z kompostownika.

Related Post Recenzja: Teaming With Nutrients by Jeff LowenfelsKiedy

zbierać czosnekW

połowie lata, mniej więcej w czasie, gdy dojrzewają pomidory, wierzchołki liści czosnku zaczynają blaknąć i więdnąć. Gdy około 1/3 liści zbrązowieje, czosnek jest gotowy do zbioru. Nie wyrywaj ich jednak za wierzchołki, bo zostaniesz z garścią liści i bez czosnku.

Za pomocą wideł lub łopaty ostrożnie spulchnij glebę, a następnie wyrwij rośliny. Otrząśnij ziemię z główek, ale nie usuwaj jej ręką. Z roślinami czosnku świeżo po wyjęciu z ziemi należy obchodzić się delikatnie, ponieważ jeśli na tym etapie dojdzie do obicia czosnku, nie będzie się on dobrze przechowywał (w rzeczywistości zgnije podczas przechowywania). Połóż całą roślinę - wierzchołki, korzenie i całą przylegającą ziemię - w suchym, ciepłym, przewiewnym miejscu, które jest chronione przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych i deszczu (np. na zadaszonej werandzie). Rośliny potrzebują 1-2 tygodni, aby prawidłowo się "utwardzić", po czym można usunąć ziemię z cebulek i przyciąć korzenie do około 1/2 cala za pomocą sekatora. Pozwól roślinom dojrzewać jeszcze przez tydzień, a następnie obetnij łodygi. Nie zdejmuj papierowych osłonek aż do momentu, gdy będziesz gotowy do użycia, ponieważ chronią one cebulę podczas przechowywania. Cebulki należy przechowywać w chłodnym i suchym miejscu, podobnie jak słodkie ziemniaki.

Długość okresu przechowywania czosnku zależy od odmiany oraz warunków uprawy i przechowywania. Czosnek rocamboles przechowywany w temperaturze od 50 do 60 stopni F przechowuje się około czterech miesięcy, inne odmiany czosnku o twardej szyjce zazwyczaj przez sześć miesięcy, a czosnek o miękkiej szyjce i czosnek słoniowy (tak naprawdę nie jest to czosnek) przez osiem miesięcy lub dłużej.

Wskazówka ogrodnicza: Zasadzony czosnek dostosowuje swój wzrost do lokalnego klimatu, dlatego należy zachować ząbki z zasadzonych cebulek i przesadzić je jesienią, aby uzyskać pewny wzrost i lepszy smak.

Zobacz również