Blog

Jak przycinać borówki amerykańskie

Około 5 lat temu, po długich poszukiwaniach, kupiłem 3 odmiany borówek, które uzupełniały się i zapylały wzajemnie, tak że miałem borówki prawie przez cały sezon wegetacyjny. Powiedziano mi, że to będzie proste.

Och, jak żałosne były moje więdnące i malutkie krzewy borówek rok po tym, jak posadziłem je w mojej alkalicznej, twardej, gliniastej glebie w Pensylwanii. I zapomnij o owocach - 1 jagoda na krzak, jeśli miałem szczęście. Okazało się, że gleba w mojej okolicy była dokładnym przeciwieństwem tego, czego potrzebuje krzew borówki: dobrze zdrenowanej, bardzo kwaśnej, gliniastej gleby.

Po 2 latach miałem zamiar zakończyć ich - i moją - niedolę. Jednak zamiast tego, dałem im ostatnią szansę i przeniosłem borówki do podniesionej grządki ogrodowej, dzięki czemu mogłem kontrolować warunki glebowe. Glebę w ogrodzie wypełniłem mchem torfowym. Do tego regularnie przez 2 lata dodawałem siarkę elementarną i kompost. Teraz gleba jest prawie taka, jaka powinna być, o pH 5 (ale chciałbym ją doprowadzić do 4). Aha, i rośliny wyglądają świetnie i po raz pierwszy wydają małe plony jagód.

Borówki są zestresowane zasadową glebą i brakiem przycinania. Kup nożyce do przycinania na Amazon

Przycinanie borówek jest niezbędne dla ich zdrowia

.

Aby uzyskać coroczne wspaniałe plony borówek, należy także przycinać krzewy każdej zimy. Nie wiosną czy jesienią, ale zimą, gdy roślina jest w stanie spoczynku. Na początku przycinanie jest nieco skomplikowane, ale poniższy film z University of Maine jasno wyjaśnia, jak przycinać borówki i dlaczego.

Chodzi o to, aby wyciąć słabe owocujące drewno, aby krzew nie próbował utrzymać zbyt wielu owoców. Bez przycinania, owoce będą bardzo małe i będą dojrzewać dość późno. Sprawia to również, że roślina jest bardziej podatna na choroby, ponieważ tak duża część krzewu będzie się zacieniać. Podobnie jak w przypadku przycinania drzew owocowych, chodzi o to, aby otworzyć roślinę na światło i powietrze, dzięki czemu szybciej się nagrzewa, może przeprowadzać fotosyntezę bardziej efektywnie i szybciej schnie po deszczu.

  • Celem przycinania borówek jest wyrwanie starszych, mniej produktywnych pędów i pozostawienie nowszych pędów.
  • Borówki owocują na jednorocznych pędach - zobaczysz nabrzmiałe pąki na końcu pędów. Te nabrzmiałe pąki to pąki owocowe, które pękają wiosną, wytwarzając kwiaty i owoce. Zawsze należy wycinać mniejsze pędy z małą ilością pąków owocowych i wegetatywnych, ponieważ nie wytworzą one zbyt wielu owoców.
  • Każdej zimy należy przycinać stare, siwiejące pędy, które często pokryte są porostami. Będą one rosły od podstawy i powinny być usuwane na poziomie gruntu za pomocą nożyc do gałęzi, ponieważ zacieniają nowe przyrosty. Na krzewie borówki nie powinno być pędów starszych niż 6 lat.
  • Przycinając wierzchołek rośliny należy pozostawić silne pędy i przyciąć słabe (wielkości małej gałązki). Ze względu na ich niewielkie rozmiary można je odłamać ręcznie.
  • Celem jest wycięcie 50-75% krzewu borówki. Może się to wydawać zbyt agresywne, ale tak nie jest. W rzeczywistości, agresywne przycinanie powoduje, że krzew jest o wiele bardziej produktywny, z większymi, słodszymi borówkami.
Related Post Optimize Fruit Tree Soils for Best ProductionMyblueberries are productive now that I've acidified the soil and started pruning annually.

Zobacz również