Blog

Amiszowe Sekrety Rolnictwa i Ogrodnictwa i Dlaczego One Działają

Autor gościnny Laura Sage.

Wielu Amerykanów jest zaznajomionych z Amiszami, nawet jeśli jest to tylko przelotne. Stereotypowo postrzegani jako prostolinijni i anachroniczni, Amisze generalnie trzymają się z dala od siebie, z wyjątkiem sprzedaży swoich produktów rolnych i innych towarów na rynkach rolnych. Tam, brodaci mężczyźni w prostych ubraniach ładują i rozładowują konie i wozy, sprzedając produkty ze swoich wiejskich farm. Takie jest przynajmniej wyobrażenie. Rzeczywistość jest oczywiście o wiele bardziej skomplikowana.

Rolnik Amiszów orający swoje pole. Image by OlinEJ from Pixabay

Kim są Amisze?

Dzisiejsi Amisze w większości wywodzą się ze szwajcarskich, niemieckich anabaptystów, którzy zaczęli migrować do Ameryki na początku XVIII wieku, uciekając przed prześladowaniami religijnymi w Europie. W połowie XIX wieku Amisze podzielili się na Amiszów Starego Zakonu i Mennonitów Amiszów. Old Order Amish zachowali swoją oryginalną kulturę i nadal żyją w wiejskich społecznościach, tak jak ich przodkowie w XVIII wieku, unikając nowoczesnych udogodnień, takich jak samochody, radio i telewizja. Amiszów można znaleźć w całych Stanach Zjednoczonych, w tym w Nowym Jorku, Pensylwanii, Ohio, Indianie, Wisconsin i innych stanach.

Ich gospodarstwa są w dużej mierze zamknięte dla siebie, utrzymywane są w sposób przypominający te sprzed rewolucji przemysłowej. W rezultacie, techniki stosowane przez Amiszów w rolnictwie i ogrodnictwie różnią się od większości współczesnych metod. Gospodarka rolna prowadzona jest przy użyciu sprzętu ciągniętego przez konie z metalowymi kołami, ponieważ gumowe opony są zakazane w sektach starego porządku. Główne uprawy prowadzone przez Amiszów to zazwyczaj pszenica, kukurydza, tytoń, siano, soja, pomidory, jęczmień, ziemniaki, zielona fasola oraz pasza dla zwierząt hodowlanych. Rezygnują oni z wszelkich zmotoryzowanych urządzeń mechanicznych, polegając na zespołach koni i prawdziwym zapale, aby sadzić, hodować i zbierać swoje produkty. To, czego nie potrzebują dla swoich społeczności, sprzedają światu zewnętrznemu, który nazywają "Anglikami".

Staromodne techniki rolnicze Amiszów

Ponieważ w większości Amisze używają tylko ograniczonej ilości syntetycznych nawozów i nie używają żadnego uprzemysłowionego sprzętu w swojej uprawie i ogrodnictwie, może to być dla wielu zaskoczeniem, że gospodarstwa Amiszów mogą odnosić duże sukcesy. Podczas gdy przeciętna amerykańska farma ma powierzchnię 444 akrów, przeciętna rodzinna farma Amiszów ma około 40 akrów, co jest wielkością, która może być efektywnie zagospodarowana przez zespół koni i rodzinę. W rezultacie Amisze w pełni wykorzystują ograniczoną powierzchnię ziemi poprzez staranne, regularne nasadzenia sezonowe i płodozmian, a także poleganie na nawożeniu obornikiem zwierzęcym. Gospodarstwo Amiszów jest pełne zwierząt gospodarskich, zazwyczaj jest to bydło mleczne, jałówki, świnie, kurczaki i konie. Te skrupulatne, staromodne metody rolnicze mogą pomóc wyjaśnić ich sukces. Nierzadko słyszy się o amiszach, którzy przywrócili do życia przepracowane i nieproduktywne pola i utrzymują je stosując metody, które nie zmieniły się od wieków.

Pracowity sezon

wegetacyjny Sezon wegetacyjny Amiszów

rozpoczyna się w kwietniu od siewu owsa i kukurydzy na wczesne zbiory, sadzenia pomidorów w szklarniach oraz coraz częściej konopi. Maj to czas karmienia bydła na pastwiskach i sadzenia kukurydzy z późnych zbiorów. Wczesne zbiory słodkiej kukurydzy są prawdopodobnie jedną z najbardziej znanych sztuczek rolniczego handlu Amiszów. Mieszkańcy Pensylwanii co roku odwiedzają Lancaster County, aby kupić słodką kukurydzę Amiszów na 30 dni przed jej pojawieniem się na lokalnych rynkach.

Related Post Cover Crops For Gardens - All RegionsPlantingcrops

at intervals allows

for

multiple harvests in one growing season. Amisze sadzą drugie pole kukurydzy na jesienne zbiory, ale ta kukurydza jest przeznaczona do karmienia zwierząt gospodarskich przez zimę. Po drugim zasadzeniu kukurydzy, w czerwcu robi się siano i konserwuje truskawki. Lipiec jest najbardziej pracowitym miesiącem dla Amiszów, kiedy to ścina się więcej siana, przeprowadza młócenie, zbiera jagody, przesadza sadzonki jabłek i zbiera miód. Należy wspomnieć, że wszystko to jest wykonywane ręcznie przy użyciu prostych narzędzi i sprzętu. Czysta pracowitość Amiszów jest bardzo istotną częścią ich rolniczego sukcesu.

W sierpniu napełnia się silosy i zasiewa jesienną pszenicę. Końcowe zbiory kukurydzy i produkcja cydru mają miejsce w październiku. Wielokrotne plony dzięki stosowaniu różnych odmian i sadzeniu w odstępach czasu nie są niczym nowym w rolnictwie. Jednak pracowite i skrupulatne metody Amiszów pomagają im wykonywać prace rolnicze zgodnie z dokładnym harmonogramem bez maszyn napędzanych paliwami kopalnymi.

Sukces rolnictwa am

iszów

Niektóre odmiany roślin nie radzą sobie z mechanicznym zbieraniem plonów ze względu na swoją kruchość. Dla Amiszów, którzy nie używają przemysłowych kombajnów, nie stanowi to problemu. Dlatego też, dziedziczne odmiany kukurydzy i innych zbóż, które są nowością dla współczesnych rolników, są sprzedawane w dużych ilościach przez Amiszów na przydrożnych stoiskach i targach rolnych.

Wielu rolników Amiszów zwraca szczególną uwagę na jakość gleby. W badaniach naukowych stwierdzono wyższy procent materii organicznej w ich glebach w porównaniu z tradycyjnymi sąsiednimi działkami rolnymi. Materia organiczna jest kluczem do odżywiania roślin, zwalczania chorób grzybiczych i wirusów roślinnych oraz infestacji owadów. Oczywiście, Amisze są zróżnicowaną grupą i niektórzy rolnicy wykorzystują uprawy nieheirloom. Opinia publiczna ma mylne wrażenie, że Amisze są w 100% organiczni, ale niektórzy z nich rzeczywiście używają nawozów chemicznych i pestycydów w stylu przemysłowym na swoich małych farmach.

Innym kluczowym czynnikiem w rolnictwie Amiszów jest używanie starszych, dziedziczonych odmian roślin w połączeniu z nowoczesnymi hybrydami. Dziedziczone uprawy (aka heritage crops) mają tendencję do bycia trudnymi do zebrania za pomocą maszyn ze względu na ich delikatną naturę, ale mogą być łatwo zebrane ręcznie i zapewniają dobre plony, jeśli są starannie hodowane. Niektórzy Amisze używają nasion nowoczesnych odmian, co w niektórych przypadkach pozwala na uzyskanie wyższych plonów. Poprzez naprzemienne sadzenie roślin w sezonie, Amisze mogą osiągnąć szybszy wzrost i imponujące plony przy ograniczonym areale.

Kup na Amazon: Corn Ornamental Indian Non-GMO, Heirloom Seeds
Ogród na farmie Amiszów w Ohio. Amiszowe

sekrety ogrodnictwa

Dla tych, którzy szukają jakiegoś ludowego, rustykalnego sekretu, który pozwoli im odkryć bogactwo technik rolniczych Amiszów, będą prawdopodobnie rozczarowani. Odpowiedzi są niestety trudne do odtworzenia dla współczesnych rolników, ale z pewnością można je zastosować w małym przydomowym ogródku. Odpowiednio zadbana i pielęgnowana, nawet mała działka ogrodowa może zapewnić przyzwoite plony.

  • Dodaj skorupki jaj do gleby wokół warzyw w czasie sadzenia, aby dostarczyć wapń. Dodaj skorupki jaj ponownie na wierzchu gleby w pobliżu łodygi rośliny, aby odstraszyć ślimaki - nie lubią one przekraczania skorupek jaj.
  • Groch należy sadzić, gdy lilaki wypuszczają grube pąki, ale przed ich otwarciem.
  • Jeśli szczawik zwyczajny zaczyna wypierać inne rośliny, oznacza to, że gleba jest zbyt kwaśna i należy podnieść jej odczyn (bardziej zasadowy).
  • Stosuj nasadzenia towarzyszące, aby wzbogacić glebę i uniknąć chorób roślin.
  • Dla zachowania bioróżnorodności i oszczędności nasion z roku na rok należy stosować nasadzenia typu heirloom.
  • Wybierając sadzonki pomidorów w szkółce, wybieraj te o mocnych łodygach, a nie te, które są najwyższe. Jeśli wierzchołek rośliny pomidora stanie się zbyt duży dla systemu korzeniowego, korzenie nie będą w stanie transportować wystarczającej ilości wody do wierzchołka rośliny, co spowoduje szok po przesadzeniu.
  • Nawóz organiczny o wysokiej aktywności biologicznej, taki jak herbata kompostowa, płynne wodorosty, mączka kelp lub lucerna powinny być dodawane do otworu podczas sadzenia lub przesadzania. Dostarczy to roślinie składników mineralnych i wzmocni biologię gleby przez kilka pierwszych tygodni, aż roślina się zadomowi.
  • Z wyjątkiem pomidorów, sadzonki powinny być sadzone na tej samej głębokości, na jakiej znajdowały się w pojemniku - nie zakopuj sadzonki aż do jej liści. Sadzonki często przesadzane są zbyt głęboko, co może prowadzić do gnicia lub zagrzybienia łodygi. Z kolei pomidory można sadzić aż po liścienie, ponieważ mają one zdolność wytwarzania korzeni z dowolnego miejsca wzdłuż łodygi.
  • Pestycydy, insektycydy i fungicydy stosuj tylko wtedy, gdy jest to konieczne i gdy zidentyfikowałeś już problem. Te chemikalia mogą faktycznie uczynić rośliny niezdrowe, ponieważ wyzwalają one inny rodzaj metabolizmu roślin, które mogą przyciągać choroby i owady.
Related Post Jak Wyhodować Własny Organiczny Seler

Etyka pracy Amiszów jest głównym czynnikiem ich sukcesu. Bez maszyn napędzanych paliwami kopalnymi lub elektrycznością z sieci, podążają za porami roku jak w zegarku, aby zapewnić najlepsze czasy sadzenia i zbiorów. Pozwala im to na uzyskanie najlepszych rezultatów w najbardziej naturalny sposób. Taka metoda na dużą skalę byłaby niewiarygodnie czasochłonna dla większości komercyjnych rolników, ale Amisze mają tradycyjnie małe gospodarstwa i rodziny pracują blisko siebie, aby wykonać swoją pracę.

Amiszowe sekrety rolnictwa i ogrodnictwa mogą nie być łatwe, ale są przydatne w domu dla tych, którzy chcą włożyć w to pracę. Tending do małej działki ogrodowej w starym stylu jest o wiele łatwiejsze, a także raczej spełniające.

Bio autora:

Laura Sage jest kierownikiem Fabryki Mebli Amish, twórców najlepszych mebli z litego drewna. Ona jest profesjonalistą, jeśli chodzi o meble z twardego drewna i dekoracji domu.

Zobacz również