Blog

Dlaczego opłaca się prowadzić dziennik ogrodowy

Mój dziennik ogrodowy pomaga mi pamiętać o wszystkich błędach, które popełniłem.

Prowadzenie dziennika ogrodowego jest jednym z najważniejszych narzędzi ogrodniczych. Dowiesz się z niego o swojej glebie, mikroklimacie, o tym, które rośliny dobrze się rozwijają, a które nie, i nie tylko. Ale przede wszystkim uchroni Cię to przed powtarzaniem błędów.

Przez lata byłem typem ogrodnika, który nie prowadził dziennika ogrodowego - po prostu sadziłem rośliny i starałem się jak najlepiej zapamiętać miejsca i warunki. Moje wyniki były dobre, ale zdarzało się, że niechcący wykopywałem cebulki i gubiłem informacje o tym, gdzie nałożyłem kompost i obornik na grządki. W miarę jak mój ogród się rozrastał, było coraz więcej rzeczy do zapamiętania i coraz więcej do zapomnienia.

W pierwszym roku, kiedy mieszkałam w moim obecnym domu, wyhodowałam niewiarygodną słodką kukurydzę - miałam jej tak dużo, że moja rodzina nie była w stanie zjeść wszystkiego, a ja w końcu oddałam połowę. Cieszyłam się, gdy rozdawałam dodatkową kukurydzę moim przyjaciołom, ale niestety nie zanotowałam nasion, których użyłam i od tamtej pory szukam tych samych wyników. Ta kukurydza była tak dobra, że aż śmieszna.

Straciłam też rachubę, gdzie przeniosłam moje cebulki żonkili, kiedy odnawiałam ogród. Pracowaliśmy tak szybko, że rozproszyły się one po całym ogrodzie i dopóki nie zakwitły w następnym roku, ich lokalizacja była tajemnicą. Niestety, posadziłam inne cebulki zbyt blisko uśpionych żonkili i następnej wiosny zrobiło się trochę bałaganu i trzeba było przesadzić wiele roślin.

Dzienniki ogrodowe pomagają pamiętać

Postanowiłem skorzystać z rad bardziej doświadczonych ode mnie ogrodników i zacząłem prowadzić dziennik ogrodowy. Widziałem światło, moi przyjaciele.

Czytając dziś mój dziennik, fascynujące było zobaczyć, jak moje plany ewoluowały przez całą wiosnę i lato oraz jak wiele szczegółów znalazło się w dzienniku ogrodowym, o których w przeciwnym razie bym zapomniał. Używałem go również do pomysłów na przyszłe projekty, szkice i nasadzenia, gdy przyszły mi do głowy - pomysły, które jestem pewien, że zostałyby zapomniane.

Related Post How to Save the Most Common Garden Seeds from Vegetables and

FruitDziennik

ogrodowy

doskonale nadaje się do notowania rodzajów nasion warzyw, które sadzisz (ich nazw technicznych lub patentowych), więc jeśli odniesiesz spektakularny sukces, będziesz wiedział, jakie nasiona i jaka firma je wyprodukowała. Jest to szczególnie przydatne, gdy mamy do czynienia z rośliną taką jak kukurydza, która ma dosłownie tysiące odmian.

Kup na Amazon: Moleskine Passions Gardening Journal

Czego nauczyłem się z mojego dziennika ogrodowego w tym roku

 • Zbyt późno zaczęłam wysiewać nasiona papryki (w domu).
 • Jaki konkretnie rodzaj tymianku pnącego posadziłam (coccineus i pink chintz). Pomoże mi to w przyszłym roku, kiedy będę uzupełniać te nasadzenia.
 • Posadziłem barwinek, który odebrałem na wiosennej wyprzedaży w szkółce i zupełnie o nim zapomniałem. Posadziłem go przy pigwowcu 13 maja i chwasty w tej mało zadbanej części ogrodu go wyprzedziły.
 • Nasiona kukurydzy, których użyłem w tym roku, to Super Sweet "Sweet Perfection Hybrid" firmy Burpee. Rezultaty były w porządku, ale nie wybitne, więc w przyszłym roku użyję innych nasion i porównam wyniki.
 • Fasola, którą zasadziłem (Burpee's Bush Snap "Greencrop") okazała się wspaniała i w przyszłym roku ponownie użyję tych nasion.
 • Data, kiedy króliki zdziesiątkowały wszystkie rośliny papryki i liście szpinaku (10 czerwca).
 • Daty, kiedy zastosowałem herbatę kompostową na rośliny (6/6 i 7/5) i rezultaty, które po tym nastąpiły (wyraźnie je wzmocniłem).
 • Daty sadzenia każdej fazy rzodkiewek Daikon do zimowych upraw okrywowych.

Najważniejsze rzeczy, które należy zapisywać w dzienniku ogrodowym

 • Rodzaj nasion/cebul/roślin jednorocznych, łącznie z nazwami technicznymi roślin podanymi na metce, torebce lub opakowaniu nasion.
 • Gdzie dokładnie wszystko zostało zasadzone.
 • Szybkość kiełkowania nasion warzyw (ile dni do pojawienia się pierwszych liści/ile nasion wydało plon).
 • Jakość owoców lub warzyw.
 • Istotne wydarzenia pogodowe.
 • Wyniki testów gleby.
 • Czy owoce lub warzywa były gotowe do zbioru w terminie podanym na opakowaniu nasion? Jeśli nie, o ile dni były opóźnione? Jakie są tego przyczyny?
 • Pomysły na zmiany w waszych projektach na następny rok.
 • Daty zastosowania organicznych metod kontroli szkodników i chorób. Czy były one skuteczne?
Related Post 12 łatwych warzyw do pierwszego ogrodu

Za każdym razem, gdy robisz coś znaczącego w swoim ogrodzie, za każdym razem, gdy pogoda robi coś znaczącego, za każdym razem, gdy twoje rośliny pokazują znaczącą zmianę (poprawę, wzrost, brak wzrostu, chorobę, infekcję, itp.), zapisz to w swoim dzienniku ogrodowym, ponieważ będzie to ważne źródło odniesienia na następny rok i kolejne lata.

Zobacz również