Blog

Podlewanie roślin podczas fali upałów może wydawać się oczywistością. Ale tak nie jest.

Zwiędłe, poskręcane liście są wczesną oznaką stresu związanego z upałem i suszą.

Zaczyna się od zwijania się liści. Każdy ogrodnik widział to zjawisko, gdy temperatura wzrasta. Aby bronić się i oszczędzać energię, roślina zaczyna zwijać się sama z siebie. Potem następuje utrata "zieloności", ponieważ zaczyna zanikać kolor, podobnie jak w przypadku grypy. Potem następuje zwijanie się, coś w rodzaju "zejścia po raz trzeci". Po tym, cóż, tak naprawdę nie ma "po tym", ponieważ opadanie, spowodowane brakiem wody, oznacza, że roślina jest na dobrej drodze

do wyginięcia.

Może się wydawać, że regularne podlewanie roślin podczas fali upałów jest oczywiste. Ale tak nie jest.

Gdy roślina zaczyna bronić się przed wybuchowymi temperaturami, jej zdolność do pobierania wody i składników odżywczych maleje. To sprawia, że nawadnianie staje się trudne. Za mało wody i roślina usycha. Zbyt dużo - roślina tonie.

Większość roślin, zwłaszcza tych w ogrodzie warzywnym, przechodzi w tryb obronny, gdy temperatura w ciągu dnia utrzymuje się powyżej 90 stopni (F), a w nocy - około 80 stopni (F). Według danych College of Agricultural Sciences Uniwersytetu Penn State optymalna temperatura dla większości roślin w ogrodzie warzywnym - taka, w której najlepiej produkują - wynosi 50-75 stopni (F). Rośliny mają mechanizmy, które pozwalają im powoli aklimatyzować się do wyższych temperatur w miarę upływu sezonu. Dlatego fale upałów na początku sezonu wyrządzają tak wiele szkód, ponieważ roślina nie jest na nie przygotowana - temperatury rzędu 100 stopni (F) w czerwcu są o wiele bardziej szkodliwe niż w sierpniu

.

Jak roślina się chłodzi

Roślina wykorzystuje wodę do chłodzenia się poprzez transpirację - pobiera wodę z gleby przez korzenie, która przemieszcza się po roślinie, rozprowadzając składniki odżywcze, a następnie wyparowuje przez pory w liściach. Wysokie temperatury przyspieszają transpirację, ale ponieważ powierzchnia gleby wysycha, wkrótce roślina nie będzie miała wystarczająco dużo wody, aby wykonywać swoje normalne funkcje. W tym momencie korzystny jest głęboki wzrost korzeni, ponieważ roślina będzie poszukiwać wody w jak najgłębszej glebie, która jest chłodna i nadal utrzymuje wilgoć.

Gdy roślina nie jest przyzwyczajona do ekstremalnego ciepła, jej pierwszą reakcją jest zwinięcie liści i zatrzymanie wydłużania się łodygi (wzrostu). Minimalizuje to parowanie i oszczędza energię. Jeśli upał będzie się utrzymywał, roślina zrzuci także kwiaty i wstrzyma produkcję owoców, warzyw i kwiatów. Gdy temperatura wróci do normy, funkcje te zostaną wznowione. Jednak ta przerwa może opóźnić oczekiwane zbiory owoców i warzyw o kilka tygodni.

Przeczytaj część 1, Jak upały wpływają na rośliny Przeczytaj część 2 ,Chroń swój ogród przed falami upałów dzięki inteligentnemu projektowi

Przed falą upałów należy wzmocnić mechanizmy obronne rośliny

Gdy zapowiadana jest fala upałów, na 24-48 godzin przed jej nadejściem należy obficie podlać każdą roślinę.

Należy uzupełnić mulcz wokół stref korzeniowych do wysokości trzech cali, zwłaszcza na grządkach warzywnych i wokół nowych sadzonek. Jeśli w czasie fali upałów rośliny i gleba będą suche, nie będą miały szans na przetrwanie. Related Post Czy sadzenie drzew może przeciwdziałać zmianom klimatu?

Każdego dnia fali upałów należy wypatrywać oznak stresu.

Pierwszą z nich będzie zwijanie się liści, ponieważ roślina zaczyna oszczędzać wodę; następnie roślina zacznie tracić zielony kolor, ponieważ zmniejsza się fotosynteza; potem roślina zacznie opadać, ponieważ wyczerpała zapasy energii i jest w stanie pobierać coraz mniej wody przez korzenie. Czas pomiędzy tymi fazami zależy od rodzaju rośliny, intensywności upałów w ciągu dnia i chłodu nocy.

Codziennie należy sprawdzać wilgotność gleby.

Podnieś ściółkę i nawet jeśli powierzchnia wydaje się mokra, zanurz palec wskazujący w okolicy korzeni (możesz też użyć do tego celu miernika wilgotności gleby). Jeśli gleba jest mokra na całej długości palca, nie ma potrzeby podlewania. Jeśli jest wilgotna lub mniej wilgotna, należy natychmiast podlać. Nie wolno dopuścić do całkowitego wyschnięcia gleby.

Kup na Amazon: Control Wizard Miernik pH i wilgotności gleby


Dlaczego rośliny mają trudności z pobieraniem wody podczas fali upałów?

Konewka to najlepszy sposób na podlewanie podczas fali upałów.

Podlewanie podczas fali upałów jest trudne - a dokładniej, dostarczanie wody do roślin. Zależy to w dużej mierze od zdolności gleby do zatrzymywania wody. Gleby gliniaste, ilaste lub piaszczyste będą miały różne właściwości.

Gleba musi zatrzymywać wodę, aby przyciągnąć więcej wody, ponieważ cząsteczki wody wiążą się ze sobą. Jeśli więc gleba jest całkowicie lub prawie całkowicie sucha, duża ilość wody będzie odpływać, zanim zgromadzi się w strefie korzeniowej.

Dodatkowym problemem jest duże parowanie w czasie upałów, dlatego im mniej wody w powietrzu (bez zraszaczy), tym lepiej. Woda jest najlepiej wykorzystywana przez rośliny we wczesnych godzinach porannych, zanim słońce i upał zaczną się nagrzewać. Podlewanie wczesnym rankiem, a nie wieczorem, daje także czas na wyschnięcie liści, ogranicza straty związane z parowaniem i zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia infekcji grzybiczych (ale jeśli stres cieplny jest widoczny w południe, należy podlewać)

. Related Post Dzień Ziemi: Co to jest, jak powstał i jak można go obchodzić w tym roku?

Najlepszym sposobem na podlewanie roślin jest konewka

Kontrolowanie nawadniania ma zasadnicze znaczenie podczas fali upałów, ponieważ duże ilości wody mogą zostać utracone na skutek parowania i spływania. Najbardziej kontrolowanym sposobem podlewania, poza nawadnianiem kropelkowym, jest konewka.

Nalej niewielką ilość wody wokół strefy korzeniowej. Zatrzymaj. Większość wody spłynie, jeśli gleba na powierzchni jest sucha. Odczekaj około 10 minut i ponownie wylej niewielką ilość wody. Tym razem powinno spłynąć mniej wody. Odczekaj kolejne 15 minut, a następnie podlej glebę na tyle, aby była mokra na głębokość palca wskazującego. W rzeczywistości nie jest to tak trudne, jak się wydaje, ponieważ gdy dojdziesz do ostatniej rośliny, będzie już czas, aby zacząć od początku.

Jeśli masz duży ogród, może to być oczywiście zadanie na cały dzień. Metodę tę można zastosować do podlewania z użyciem węża, ale należy skoncentrować się na strefach korzeniowych, a nie na podlewaniu z góry.

W przypadku roślin w pojemnikach ciepło powoduje kurczenie się ziemi doniczkowej i pozostawia szczelinę między gorącą ścianą pojemnika a korzeniami. To zadziwiające, jak wiele wody przepływa w takiej sytuacji przez pojemnik i jak mało jest wchłaniane przez glebę, a jeszcze mniej przez korzenie roślin.

Najbardziej efektywnym sposobem podlewania roślin w pojemnikach podczas fali upałów jest podlewanie od dołu do góry. Posadź pojemnik w czymś w rodzaju dużego plastikowego kosza. Wlej wodę do pojemnika i obserwuj, jak korzenie roślin sprawiają, że woda powoli znika. Nie ma odpływu ani odpadów, a jeśli podlewanie odbywa się w zacienionym miejscu, straty na skutek parowania są niewielkie. Roślina wchłonie tylko tyle wody, ile potrzebuje, dopóki będzie w niej siedzieć. Oczywiście pomocne jest również umieszczanie roślin w pojemnikach w cieniu, jeśli to możliwe.

Nawet po starannym i głębokim podlewaniu gleba może być sucha następnego dnia, ponieważ rośliny zużywają ogromne ilości wody, aby przetrwać 24 godziny. W zasadzie zapewniasz roślinom podtrzymanie życia do następnych znaczących opadów lub do momentu przerwania fali upałów.

A tak przy okazji, nigdy, przenigdy nie nawoź roślin podczas fali upałów. Po pierwsze, to nie brak składników odżywczych jest problemem. Po drugie, rośliny nie są w stanie ich pobrać, więc nawóz albo spływa, albo gromadzi się w glebie, co może poparzyć roślinę, gdy wznowi ona swoje normalne funkcje.

Zobacz również