Blog

Recenzja: Podwórkowa księga jagód | Podwórkowy sadownik Stella Otto

Jeśli chcesz dodać owoce do swojego jadalnego krajobrazu, "Backyard Berry Book" i "Backyard Orchardist" to doskonałe poradniki.

Stella Otto z pewnością zna się na owocach. Jako zawodowa ogrodniczka, a także właścicielka sadu i targu rolnego przez 25 lat, wyhodowała prawie wszystkie owoce, jakie można uprawiać w Michigan. W "Podwórkowej księdze jagód" i "Podwórkowym sadowniku" dzieli się swoją wiedzą w prosty i przejrzysty sposób, który zrozumie początkujący ogrodnik, a średniozaawansowani docenią. Każda z książek jest pełna ilustracji, wykresów i szczegółowych instrukcji dotyczących uprawy najbardziej popularnych owoców w Ameryce Północnej.

Podwórkowa książka o jagodach

Mam całkiem niezły jadalny krajobraz: maliny, truskawki, jeżyny, borówki i czereśnie. Uprawa malin jest stosunkowo prosta, jeśli przywiąże się je do dużej pionowej podpory, takiej jak płot, a uprawa jeżyn jest również stosunkowo łatwa, jeśli się je przycina. Jednak truskawki muszą być sadzone i pielęgnowane w bardzo specyficzny sposób, aby uzyskać najlepsze owoce, a borówki stanowią jeszcze większe wyzwanie, ponieważ wymagają dużej ilości materii organicznej w glebie, doskonałego drenażu i silnie kwaśnej gleby. W tej książce omówiono wszystkie te zagadnienia w sposób przejrzysty i wyczerpujący, opisano różne techniki przycinania i udzielono mi już kilku przydatnych wskazówek. Dzięki niej poznałem też winogrona, które są moim kolejnym wyzwaniem.

Książka "The Backyard Berry Book" zawiera rozdziały poświęcone uprawie truskawek, rabarbaru, malin, jeżyn, borówek, porzeczek, winogron i kiwi, a także przygotowaniu gleby, przycinaniu, pielęgnacji oraz zwalczaniu chorób i szkodników w przypadku każdego owocu.

Kup na Amazon: The Backyard Berry Book: Praktyczny poradnik uprawy jagód, krzewów i owoców winorośli w ogrodzie przydomowym

Podwórkowy sadownik

Wiele osób ekscytuje się wiosną, gdy widzi jabłoń w miejscowej szkółce. "Och, kochanie, czyż nie byłoby wspaniale mieć świeże jabłka?". Pewnie, że tak. Ale nowicjusze mają wrażenie, że drzewa owocowe są równie łatwe w uprawie jak wierzby.

Related Post Recenzja: Najlepsze róże, zioła i kwiaty jadalne

Większość drzew owocowych wiąże się z dużymi wymaganiami w zakresie pielęgnacji i potencjalnymi problemami ze szkodnikami - jeśli nie zapoznasz się z najlepszymi praktykami uprawy danego gatunku, możesz być rozczarowany, mając trawnik pełen zgniłych owoców. Jeśli jednak poznasz podstawy pielęgnacji drzew, które chcesz uprawiać, Twoje zbiory będą niesamowite. W książce "Przydomowy sadownik" omówiono szczegółowo uprawę jabłek, gruszek, czereśni i wiśni, moreli, śliwek, brzoskwiń i innych owoców z drzew. Zawiera także rozdziały poświęcone uprawie drzew owocowych w pojemnikach, rozpoznawaniu chorób i szkodników oraz zapobieganiu im, przycinaniu, sposobom odstraszania dzikich zwierząt od zjadania owoców, a także zbiorom i przechowywaniu. Nie obejmuje owoców cytrusowych, takich jak cytryny, pomarańcze czy grejpfruty (nie można ich uprawiać w Michigan, gdzie mieszka autor).

The Backyard Berry Book i The Backyard Orchardist to wspaniały zestaw książek od osoby, która spędziła swoje życie, robiąc dokładnie to, o czym pisze.

Kup na Amazon: The Backyard Orchardist: Kompletny przewodnik po uprawie drzew owocowych w przydomowym ogrodzie, wyd. 2

Zobacz również