Blog

Sierpniowe porady ogrodnicze: Zbieraj cebulę, przechowuj owoce, siej jesienne warzywa

Charlie Nardozzi, ogrodnik i Leonard Perry, ogrodnik z University of Vermont Extension

Siew jesiennych warzyw, przechowywanie letnich owoców i zbiór cebuli to niektóre z sierpniowych prac ogrodniczych.

Sierpniowe zbiory obejmują słodką kukurydzę, pomidory, marchew, fasolę, szalotki i zioła.

Sierpień to czas siewu nasion warzyw na późne lato lub jesienne zbiory: sałaty, brokułów, buraków, marchwi, rzodkiewki i innych roślin o krótkim sezonie. Sałatę należy w miarę możliwości cieniować późnym popołudniem, aby młode rośliny były chłodniejsze, lub uprawiać je obok większych roślin, takich jak pomidory, które zapewniają trochę cienia. Zacienianie jest łatwe przy użyciu białej osłony rzędowej na ramie lub obręczy drucianej. Sadzonki sałaty należy często podlewać, a między rzędami ściółkować, aby zachować wilgoć i zablokować wzrost chwastów.

Należy

pamiętać, że termin dojrzewania warzyw sadzonych późnym latem może się wydłużyć nawet o dwa tygodnie, ze względu na skracającą się długość dni.

Zamrażanie jagód i innych owoców

Nie pozwól, aby świeże owoce i jagody się zmarnowały. Dżemy z zamrażarki są zaskakująco łatwe do zrobienia, a nawet zwykły dżem z puszki jest całkiem prosty i stanowi wspaniały prezent. Po prostu rozłóż je na blasze i włóż do zamrażarki, a gdy już zamarzną, przełóż je do torebek i zamknij. Używaj plastikowych torebek sprzedawanych specjalnie do zamrażarek, ponieważ zapobiegają one wysychaniu owoców, co zdarza się w przypadku zwykłych torebek z możliwością ponownego zamknięcia.

Zbieraj cebulę

Cebulę należy zacząć zbierać, gdy obumrze od połowy do trzech czwartych liści. Cebule należy delikatnie wykopać lub wyrwać i przechowywać przez 10 dni do 2 tygodni w suchym, zacienionym miejscu z dobrą wentylacją, np. w szopie lub stodole. Następnie przełóż je do skrzynek z listewkami lub worków siatkowych i przechowuj w pomieszczeniach zamkniętych. Idealna jest piwnica o niskiej wilgotności i temperaturze jesienią między 33 a 45 stopni F

.
Kup na Amazon: Maine Garden Hod Harvest Basket
Cebula i czosnek suszą się w sierpniowym słońcu.

Zbierz słodką kukurydzę

Aby uzyskać najlepszy smak, słodką kukurydzę należy zbierać wcześnie w ciągu dnia. Przed zbiorem należy ścisnąć kłosy, aby sprawdzić, czy są jędrne, i poczekać, aż jedwabie zbrązowieją i wyschną. Jedz od razu, chyba że uprawia się odmiany supersłodkie, które zachowują słodycz przez kilka dni. Przechowuj w lodówce.

Jeśli nie uprawiasz słodkiej kukurydzy lub nie masz jej wystarczająco dużo, kup ją na lokalnym targu lub na stoisku rolniczym i odetnij od kolby, aby zamrozić ją na zimę. Upewnij się, że najpierw ją zblanszujesz (blanszowanie to po prostu gotowanie warzyw przez krótki czas w celu zabicia enzymów, które powodują ich psucie się). Włóż słodką kukurydzę do wrzącej wody na 4 do 6 minut, następnie wyjmij i ostudź. Używając noża lub skrobaka do kukurydzy, usuń jądra i umieść na blachach lub tacach w zamrażarce. Po zamrożeniu przechowuj w zamykanych plastikowych torbach do zamrażarki.

Zacznij siać rośliny okrywowe

Po usunięciu zużytych roślin z grządek ogrodowych, jeśli nie sadzisz roślin jesiennych, jak wspomniano powyżej, posiej rośliny okrywowe, takie jak żyto ozime. Pomoże to ograniczyć zachwaszczenie, zminimalizować erozję i zagęszczenie gleby spowodowane jesiennymi deszczami i śniegiem, a także wzbogaci glebę w składniki odżywcze i materię organiczną, gdy będzie ona uprawiana następnej wiosny.

Niech rozwiną się owoce dzikiej róży

Róże muszą rozpocząć okres hartowania do końca sierpnia. Trudno powstrzymać się od ścinania kwiatów, ale umożliwienie niektórym z nich formowania bioder pomoże zasygnalizować roślinie rozpoczęcie tego procesu. Warto rozważyć zebranie dojrzewającego chmielu do produkcji herbat i dżemów.

Nie zdawaj się na naturę, jeśli chodzi o zapewnienie wystarczającej ilości wody dla drzew i krzewów, które posadziłeś w tym roku. Głębokie podlewanie raz w tygodniu pobudzi głębokie korzenie, które lepiej zniosą suszę i lepiej zak

otwiczą drzewa.

Sierpień może być piekielnie gorący, ale w ogrodzie wciąż jest mnóstwo pracy do wykonania!

Ten artykuł pierwotnie ukazał się na stronie University of Vermont Extension Service.

Zobacz również