Blog

Recenzja: Botanika dla ogrodników Briana Capona

Tytuł: Botanika Dla OgrodnikówAutor
: Brian CaponPublisher
: Timber Press

W książce "Botanika dla ogrodników" były profesor botaniki wyjaśnia w jasny i prosty sposób życie roślin w odniesieniu do ogrodnictwa.

Zamów na Amazon: Botanika dla ogrodników, 3rd Edition

Fascynuje mnie sekretne życie roślin.

Zawsze byłem zdumiony potęgą nasion: potężny dąb wyrasta z małego żołędzia zakopanego przez wiewiórkę; maleńkie nasionko Morning Glory staje się 12-metrowym pnączem; kwiaty pozostawione bez opieki wysiewają nasiona każdej jesieni i w końcu kolonizują rozległe połacie otwartego terenu.

Brian Capon, były profesor botaniki na California State University, w książce Botanika dla ogrodników wyjaśnia życie roślin na tyle prosto, że zrozumie je każdy, kto ma wykształcenie przyrodnicze na poziomie szkoły średniej. Książka jest pełna doskonałych zdjęć i ilustracji, które pomagają rozjaśnić naukę i sprawić, że stanie się ona mniej przerażająca dla tych, którzy nigdy nie uczęszczali na zajęcia z botaniki.

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś

się:
  • Dlaczego i jak liście roślin podążają za łukiem słońca?
  • Do czego służą te naprawdę delikatne włoski na łodygach niektórych roślin?
  • Jak powstają słoje w drewnie drzewa?
  • Dlaczego przycinanie końcówki gałęzi wymusza wypuszczanie pędów z boku gałęzi?
  • Dlaczego niektóre rośliny zrzucają liście jesienią?

W książce "Botanika dla ogrodników" Capon odpowiada na te i wiele innych pytań. W różnych miejscach książki Capon wyjaśnia, jak bardzo życie ludzkie jest uzależnione od królestwa roślin: Z biosfery pochodzi papier, na którym piszemy notatki i drukujemy nasze książki; tarcica, z której budujemy nasze domy i statki; oczyszczamy powietrze, którym oddychamy; włókna, z których szyjemy nasze ubrania; pierwiastki, z których tworzymy nasze lekarstwa; no i oczywiście królestwo roślin dostarcza nam wiele pożywienia.

"Spośród ogromnej ilości roślin zamieszkujących naszą planetę, tylko około 2000 gatunków było wykorzystywanych przez ludzi jako pożywienie. Spośród nich czterdzieści gatunków zalicza się do dzisiejszych głównych źródeł pożywienia; a spośród nich zaledwie piętnaście gatunków uważa się za rośliny, od których ludzkość jest całkowicie zależna."

Brian Capon, Botanika dla ogrodników.

Jeśli zrozumiemy mechanizmy, dzięki którym nasze rośliny przetrwają, będziemy mogli lepiej zrozumieć powody, dla których mogą lub nie mogą one rozkwitać w naszych ogrodach i na naszych farmach. Książka "Botanika dla ogrodników" powinna znaleźć się w biblioteczce każdego ogrodnika.

Zobacz również