Blog

Listopadowe porady ogrodnicze: Ściółkuj rabaty kwiatowe, chroń drzewa, czyść narzędzia ogrodnicze

Charlie Nardozzi, ogrodnik, i Leonard Perry, ogrodnik z University of Vermont Extension

Mulczowanie, ochrona młodych drzew i owijanie roślin zimozielonych to niektóre z porad ogrodniczych na listopad.

W moim jesiennym ogrodzie zaczynają kwitnąć chryzantemy, a nagietki i kosmosy zaczynają blednąć.

Wkrótce nadejdzie uśpienie zimy, a ściółkowanie grządek warzywnych i kwiatowych ma kluczowe znaczenie dla przetrwania zimowej pogody w nienaruszonym stanie. W listopadzie mamy krótką okazję do ściółkowania: jeśli poczekamy, aż ziemia zamarznie, gryzonie nie wykorzystają ściółkowanej grządki jako kryjówki, ale jeśli nie zrobimy tego przed nadejściem śniegu, nie zdążymy tego zrobić. Gdybyśmy mogli liczyć na stałą pokrywę śnieżną, ściółkowanie w zimie byłoby mniej potrzebne, ale w przypadku braku takiej izolacji musimy zapewnić zimowy koc, przede wszystkim młodym i nierozwiniętym, słabym lub mniej odpornym bylinom.

Jeśli roślina jest przeznaczona do uprawy w strefie cieplejszej niż ta, która została określona dla danego stanowiska, należy rozważyć jej ściółkowanie. Przykładem może być krokosmia - delikatna letnia roślina cebulowa wytwarzająca wczesnym latem kłosy czerwonych (zazwyczaj) kwiatów. Choć zwykle wymienia się ją jako roślinę mrozoodporną do strefy 6, można ją uprawiać nawet w zimnej strefie 3, jeśli zapewni się jej dużo ściółki lub okryje śniegiem. Informacje o strefie mrozoodporności można znaleźć w USDA.

Niektóre rośliny lepiej jest uprawiać bez ściółki zimą, ponieważ może ona powodować zagęszczenie i gnicie koron. Należą do nich dzwonki koralowe, delphinium, maki orientalne, irysy, altany i rozchodniki.

Ochrona drzew, czyszczenie narzędzi, przechowywanie nawozów, opieka nad ptakami

  • Aby zapobiec oparzeniom słonecznym i pęknięciom spowodowanym mrozem na młodych drzewach o cienkiej korze, takich jak klony, należy owinąć pnie folią do drzew lub użyć białych plastikowych ochraniaczy. Materiały te odbijają ciepłe promienie słoneczne, dzięki czemu kora drzewa nie nagrzewa się w zimowe dni, a następnie nie ulega gwałtownemu ochłodzeniu po zachodzie słońca i spadku temperatury.
  • Chroń młode rośliny zimozielone przed zimowym słońcem i wiatrem. Ustaw cztery paliki wokół rośliny blisko gałęzi, a następnie owiń je wokół palików i nad nimi, zabezpieczając je opaskami zaciskowymi przeciągniętymi przez burbon. Upewnij się, że rośliny zimozielone zostały dobrze, głęboko podlane przed zamarznięciem ziemi, ponieważ podczas zimy nadal, choć powoli, oddychają.
  • Najważniejszą pomocą, jaką można zapewnić narzędziom ręcznym tej jesieni, jest ich czyszczenie po użyciu i przed schowaniem na zimę. Wilgotna ziemia pozostawiona na ostrzach może powodować rdzewienie, a brud może powodować tępienie ostrzy sekatorów. Drewniane trzonki należy również przetrzeć olejem lnianym, aby nie rozszczepiały się z powodu wysuszenia. Zimowanie innego sprzętu ogrodniczego polega na spuszczeniu wody z węży, przechowywaniu dysz w środku (aby zamarznięta woda nie spowodowała ich pęknięcia) oraz dodaniu środka konserwującego (w wypożyczalniach i sklepach ze sprzętem ogrodniczym) do gazu w kosiarkach i innych urządzeniach mechanicznych.
  • Pozostawione worki z nawozami i dodatkami do gleby nie tylko będą kusić myszy przez zimę, ale mogą też zbierać wilgoć i robić się grudkowate, a papierowe torby mogą zacząć się rozpadać. Warto kupić niedrogie duże, solidne plastikowe pojemniki z pokrywkami, w których można przechowywać worki; ułatwią one także dozowanie materiału, gdy będzie potrzebny następnym razem.
  • Jeśli zimą dokarmiasz ptaki, powinieneś zapewnić im także wodę. Jedynym realistycznym rozwiązaniem w zimie jest zastosowanie elektrycznego podgrzewacza do wanienek dla ptaków, który podłącza się do zewnętrznego gniazdka. Można też kupić wanienkę z wbudowaną grzałką, która utrzymuje wodę w temperaturze nieco powyżej zera, ale nie zagraża ptakom (upewnij się, że takie podgrzewane urządzenia są podłączone do odpowiednio uziemionego i zatwierdzonego gniazdka na zewnątrz). Co kilka dni sprawdzaj wodę, aby upewnić się, że nie wyparowała, lub wyczyść ją i wymień.
  • Zwróć uwagę na wyprzedaże nasion dla ptaków w tym miesiącu i zrób zapasy na zimę już teraz.
Related Post Maczeta: Największe wielofunkcyjne narzędzie ogrodnicze w historiiWersja

tego artykułu ukazała się pierwotnie na stronie University of Vermont Extension

.

Zobacz również