Blog

Jak uprawiać pomidory i inne warzywa w pojemnikach?

W porządku, więc nie masz ogromnego podwórka, aby zbudować ogród swoich marzeń (lub moich marzeń, być może). A może po prostu nie masz czasu, energii lub skłonności do wykonywania wszystkich tych prac przygotowawczych w ogrodzie. Ale uwielbiasz świeże, ogrodowe pomidory i kto mógłby cię za to winić? Mdłe pomidory z supermarketu nie są dobre za żadną cenę.

Pomidory rosnące w pojemnikach wykonanych z puszek po pomidorach

Dobra wiadomość jest taka, że możesz cieszyć się świeżymi pomidorami, uprawiając je w pojemnikach w nasłonecznionym miejscu na zewnątrz - na patio, balkonie w mieszkaniu, ganku, pokładzie, a nawet w pojemnikach ustawionych na podwórku. Ogórki, kabaczki, truskawki i papryka są również popularnymi roślinami pojemnikowymi, podobnie jak ziemniaki, karczochy, sałaty, seler, bakłażan, fasola szparagowa, groszek i większość ziół. W zależności od tego, jak ambitny jesteś, możesz wyhodować większość świeżych warzyw ogrodowych, które uwielbiasz, zaledwie kilka kroków od swoich drzwi.

W jakich pojemnikach można uprawiać rośliny?

Zdefiniujmy pojemniki - mówię o wszystkim, od puszki po zupie lub skrzynki okiennej do 48-calowego szerokiego i wysokiego pojemnika wykonanego z tworzywa sztucznego, który wygląda jak staromodna doniczka z terakoty. Pojemniki mogą być również wykonane z plastikowych pojemników do przechowywania, puszek, które zawierały żywność, plastikowych lub metalowych wiader, starych konewek, cokolwiek podpowie Ci wyobraźnia. Jedynym ostatecznym kryterium jest to, że pojemnik nigdy nie był używany do przechowywania toksycznych chemikaliów (w tym olejów, smarów, farb i lakierów), jest wystarczająco głęboki dla korzeni rośliny, dla której będzie domem, i że woda może spływać z jego dna. Jeśli pojemnik nie umożliwia odpływu wody, istnieje ryzyko, że korzenie rośliny zgniją.

Zasadą jest, że im większy pojemnik jest w stosunku do rośliny, tym więcej produkcji otrzymasz. Osobiście uwielbiam gliniane (terakotowe) donice za ich estetyczny, oldschoolowy wygląd, ale wysychają szybciej niż plastikowe, które wymagają mniej podlewania.

Jeśli tworzysz swoje własne pojemniki, upewnij się, że wywierciłeś otwory drenażowe w dnie lub korzenie rośliny mogą zgnić. Jeśli masz stary ekran okienny leżące wokół, użyj kawałek go wewnątrz garnka nad otworami drenażowymi, aby utrzymać glebę zmyć i utrzymać szkodniki z czołgania się i w. Upewnij się też, że pojemniki mają neutralne lub jasne kolory - ciemnobrązowe lub czarne będą absorbować ciepło słoneczne, a korzenie roślin mogą stać się zbyt ciepłe, zwłaszcza jeśli pora roku jest szczególnie gorąca.

Użyjcie jak największego pojemnika, aby umożliwić wystarczający wzrost korzeni, ponieważ jeśli ograniczycie wzrost na dole, ograniczycie również wzrost na górze.

Kup na Amazon: Bloem Fiskars 8 Inch Ariana Plant Container with Self-Watering Grid, 8″, Terra Cotta

Jakie rośliny można uprawiać w pojemnikach?

Kiedy idziesz do lokalnego centrum ogrodniczego, aby wybrać sadzonki, pamiętaj, aby przeczytać tag roślin bardzo uważnie. Jeśli dopiero zaczynasz uprawę roślin w pojemnikach, nie krępuj się i szukaj odmian karłowatych lub hodowanych specjalnie do pojemników - rośliny te będą rosły mniejsze niż odmiany ogrodowe i łatwiej będzie nimi zarządzać. Jeśli na metce jest napisane, że jest to odmiana pomidora "deterministyczna", oznacza to, że wszystkie pomidory na tej roślinie dojrzeją w ciągu tygodnia lub dwóch od siebie - doskonałe do puszkowania lub robienia sosów. Pomidory nieokreślone będą produkować owoce aż do mrozów. Większość determinantów rośnie jak krzew, a indeterminaty rosną jak winorośl, którą trzeba będzie przycinać pionowo na kratce, poręczy lub innej konstrukcji, aby zapewnić jej wsparcie. Należy również sprawdzić na metce wysokość rośliny - jeśli nieokreślona roślina rośnie bardzo duża, np. 12 stóp, należy ją zastąpić bardziej kompaktową odmianą, która nie przekracza sześciu stóp.

Related Post Jak uprawiać ogórki w ogrodzie lub w pojemnikach?

Ile światła słonecznego potrzebują rośliny w pojemnikach?

Warzywa w pojemnikach potrzebują około ośmiu godzin bezpośredniego światła słonecznego każdego dnia. Jeśli jest ich mniej, wzrost i wydajność owoców będzie ograniczona. Jeśli to konieczne, przenieść pojemniki wokół w ciągu dnia, aby skorzystać z nasłonecznionych miejsc. Południowa weranda, pokład lub patio są najlepsze do maksymalizacji światła słonecznego, i trzymać rośliny z dala od cienia do późna w ciągu dnia.

Czy wiesz, że papryka słodka może być uprawiana jako bylina, jeśli jest chroniona przed mrozem? Jeśli nie mieszkasz na obszarze wolnym od mrozu, ale Twój dom ma bardzo słoneczne pomieszczenie, przenieś paprykę do domu na zimę i przesadź ją każdej wiosny.


Dowiedz się, jak wyhodować najlepsze pomidory w swoim życiu: Homegrown Tomatoes: The Step-By-Step Guide To Growing Delicious Organic Tomatoes In Your Garden


Jakiego rodzaju ziemi doniczkowej użyć

Sukces w uprawie pojemników w dużej mierze zależy od gleby doniczkowej. Nie używaj wyłącznie ziemi ogrodowej, ponieważ po miesiącu lub dwóch zagęści się ona, stając się twarda jak cement. To poważnie zmniejszy produkcję owoców, jeśli nie zabije rośliny, ponieważ woda nie dotrze do korzeni. Gleba ogrodowa może również zawierać szkodniki owadzie lub bakteryjne, które trudno będzie zwalczyć w pojemnikach.

Najlepszym wyborem jest luźna gleba, która szybko wysycha i jest bogata w substancje organiczne. W skład mieszanki powinna wchodzić po jednej części ziemi doniczkowej, perlitu, gotowego kompostu i mchu torfowca - należy jednak uważać z mchem torfowcem, ponieważ dodanie zbyt dużej ilości spowoduje zagęszczenie gleby. Upewnij się, że kompost został profesjonalnie "ugotowany", jak w przypadku kompostu workowanego z centrów ogrodniczych, dzięki czemu wszystkie nasiona chwastów i szkodniki zostały zabite. Wypełnij doniczkę do samego dna ziemią - zakładając, że nie jest to mała roślina w ogromnym pojemniku - nie umieszczaj w doniczce kamieni ani innych przedmiotów, aby zaoszczędzić glebę, ponieważ korzenie rośliny będą jej potrzebować w każdym calu.

Related Post Jak uprawiać słodkie ziemniaki w ogrodzie?

Jeśli roślina będzie wymagać palikowania lub trellising, dodać wsparcie do puli podczas napełniania pojemnika, więc nie uszkodzić korzenie rośliny wstawiając go później. Samo wsparcie może również być zakotwiczone do stałej struktury, takie jak balustrada, tak że wiatr nie bierze swój zakład pomidorów na krótką przejażdżkę do twardej powierzchni.

Kup na Amazon: Coast of Maine - Premium Potting Soil - Bar Harbor Blend

Karmienie i podlewanie roślin pojemnikowych

Twój pojemnik roślina dostęp do wody i żywienia będzie ograniczona, to jest w pojemniku i wszystko. W przeciwieństwie do roślin ogrodowych, jej korzenie nie mogą zagłębiać się w glebie i sięgać gdziekolwiek zechcą. Warzywa w pojemnikach potrzebują trochę pomocy, dlatego należy stosować niewielką ilość nawozu organicznego co tydzień. Można również zdecydować się na wolno uwalniający się nawóz organiczny, który dodaje się podczas sadzenia i który powinien działać przez około miesiąc. Pomidory, gdy wydają owoce, lubią być nawożone po trochu, a nie jednorazowo, więc po pierwszym miesiącu zacznij co tydzień podawać płynny nawóz, na przykład emulsję rybną.

Warzywa uprawiane w pojemnikach wymagają również częstszego podlewania niż te uprawiane w ogrodzie, zazwyczaj codziennie, dlatego należy zwracać uwagę na poziom wilgotności gleby. Nie czekaj na oznaki, że roślina jest spragniona, zanim zaczniesz ją podlewać - w tym momencie będziesz już za późno. Codziennie wbijaj palec w glebę aż do drugiego knykcia - jeśli knykieć nie jest wilgotny, czas na podlewanie. Za każdym razem dobrze, głęboko namocz, a nie spryskuj powierzchniowo, ponieważ jeśli pomidor jest pod stałym stresem wodnym, istnieje duże prawdopodobieństwo, że dojdzie do gnicia końcówek liści. Umieszczam również lekką ściółkę z rozdrobnionej kory na wierzchu moich roślin pojemnikowych, aby spowolnić parowanie.

Według autora ogrodów, Douga Greena, "Zasada numer jeden w uprawie pojemników, czy są to wiszące kosze, małe doniczki z roślinami domowymi lub gigantyczne beczki whisky jest taka, że za każdym razem, gdy podlewasz doniczkę, kontynuujesz podlewanie, aż co najmniej 30% wody wypłynie z dna doniczki."

Zalecane rozmiary pojemników dla warzyw

 • Papryka i karłowe odmiany pomidorów: donice o pojemności 2 galonów.
 • Pełnowymiarowe pomidory i ogórki: donice 5-galonowe
 • Zielenina sałatkowa, cebula, buraki: donice o średnicy 10″.
 • Większość ziół: donice o średnicy 6″.

Najlepsze odmiany pomidorów do pojemników

 • Bush Early Girl
 • Patio Princess
 • Sweetheart of the patio
 • Balkon
 • Window Box Roma
 • Marglobe
 • Bushsteak
 • Wiśnia Baxter'a
 • Super Bush Hybrid
 • Tumbling Tom Żółty
 • Stupice
 • Sweet Baby Girl
 • Gardener's Delight
 • Tumbler

Zobacz również