Blog

Recenzja: Growing Good Food: Obywatelski przewodnik po przydomowych gospodarstwach węglowych

Tytuł: Growing Good Food, A Citizen's Guide To Backyard Carbon FarmingAutor
: Acadia TuckerPublisher
: Stone Pier Press

Sprzedaj swój rototiller i porzuć syntetyczne nawozy. Zasadź ogród zwycięstwa klimatycznego i ciesz się obfitością jedzenia przy mniejszym nakładzie pracy.

Kup na Amazon: Growing Good Food: Obywatelski przewodnik po przydomowych gospodarstwach węglowych

Podwórkowe rolnictwo węglowe i praktyki regeneracyjne brzmią jak wielkie idee - i takie są. Ale autorka i rolniczka zajmująca się regeneracją Acadia Tucker chce, aby każdy ogrodnik wiedział, że w rzeczywistości są to całkiem proste pomysły. Gdyby każdy ogrodnik je przyjął i zasadził ogród zwycięstwa klimatycznego, wnieślibyśmy znaczący wkład w redukcję węgla atmosferycznego i spowolnienie zmian klimatycznych. Ponadto wszyscy jedliby o wiele zdrowiej. Piękno tego pomysłu polega na tym, że jakość uprawianej żywności jest nierozerwalnie związana z poprawą klimatu. A to oznacza wygraną dla wszystkich.

Tucker ma wyjątkowe spojrzenie na kryzys klimatyczny. Pracując jako rolnik od stanu Waszyngton po New Hampshire, była świadkiem radykalnych, nieprzewidzianych zmian klimatu, które zdziesiątkowały wrażliwe uprawy jednoroczne, ale oszczędziły byliny. Widziała również różnicę, jaka jest dla tych upraw, gdy gleba zawiera dużo materiału organicznego w porównaniu z tradycyjnie uprawianą glebą, która go nie zawiera. Fascynujące jest czytanie o strategiach, które ona i jej partnerzy zastosowali, aby odnowić starą szkółkę roślin i o tym, jak niektóre tradycyjne metody okazały się nieskuteczne. Doświadczenie jest rzeczywiście najlepszym nauczycielem.

Czym jest ogród zwycięstwa klimatycznego?

Pomyśl o głębokim lesie. Jeśli kiedykolwiek wędrowaliście po głębokim lesie, wiecie, jakie to niezwykłe - a to dlatego, że żaden człowiek nie ingerował w naturalny cykl wzrostu ani, co ważniejsze, w glebę. Lata materiałów bogatych w węgiel, które spadły i rozłożyły się, zostały tam uwięzione i pozostaną przez tysiące lat, chyba że zostaną wylesione. Rośliny rosną bezustannie, tworząc bogaty ekosystem, niezakłócony i niepoddany działaniu ludzkich rąk.

Related Post Jak fale upałów wpływają na rośliny

ogrodowePomysł ogrodu zwycięstwa klimatycznego jest "zakorzeniony" w przykładzie głębokiego lasu. Wieloletnie rośliny jadalne powracają rok po roku - te o strukturze drzewiastej, jak drzewa owocowe i maliny, magazynują węgiel, a te rosnące blisko ziemi, jak truskawki, pełnią funkcję okrywową. Jeśli ogrodnicy uprawiają głównie rośliny wieloletnie, takie jak borówki, maliny, jeżyny, truskawki, drzewa owocowe, szparagi, rabarbar, szpinak, ziemniaki, czosnek, kalie, sałaty, różne zioła i inne podobne rośliny, więcej węgla zostanie zmagazynowane w roślinach i w glebie. Sadzenie bylin oznacza, że gleba pozostaje względnie nienaruszona przez wiele lat po zasadzeniu, dzięki czemu w glebie tworzy się materia organiczna, która odżywia rośliny, magazynuje węgiel i gospodaruje wodą.

Być może nie zdajesz sobie sprawy z tego, że wszystkie wymienione wyżej rośliny można uprawiać jako byliny. Kawałki ziemniaków można pozostawić w ziemi po zbiorach, podobnie jak ząbki czosnku, które będą rosły w następnym roku. Niektóre odmiany cebuli powracają rok po roku. Jedna roślina szpinaku, jarmużu lub sałaty pozostawiona do wysiewu tworzy wiele roślin następnej wiosny (należy tylko upewnić się, że sadzi się odmianę starą, a nie hybrydową). Nawet paprykę można uprawiać przez wiele lat, jeśli roślina zostanie przeniesiona na zimę do pomieszczenia w rejonach, w których występują mrozy.

Około połowy węgla uwalnianego co roku do atmosfery jest pochłaniane przez oceany, rośliny i glebę. Gleba wykonuje większość ciężkiej pracy, magazynując cztery razy więcej węgla niż rośliny. Przerywamy ten cykl, orząc glebę, wycinając lasy, stosując środki chemiczne i pozostawiając ją gołą, co ma straszne konsekwencje. Kiedy gleba ulega degradacji, cząsteczki wiążące węgiel rozpadają się, uwalniając go z powrotem do powietrza. Zamiast pochłaniać węgiel, zubożona gleba przyczynia się do globalnego ocieplenia.
W ramach praktyk regeneracyjnych uprawia się żywność w sposób, który zwraca węgiel atmosferyczny z powrotem do gleby - proces ten nazywamy sekwestracją. A wszystko zaczyna się od roślin.Acadia Tucker, Growing Good Food (Uprawa dobrej żywności )

W Growing Good Food:

A Citizen's Guide to Backyard Carbon Farming, Tucker przedstawia podstawowy plan budowy ogrodu zwycięstwa klimatycznego, który każdy może zrealizować: mapowanie terenu, wskazanie najlepszego miejsca na posesji do założenia ogrodu, budowa podniesionych grządek, pielęgnacja gleby, ściółkowanie, podstawy kompostowania, jak zakładać rośliny w pomieszczeniach, jakie rośliny uprawiać i wiele innych

. Related Post Trzy zasady sadzenia cebulek

kwiatowychPostępując

zgodnie z

radami Tuckera, można przyczynić się do wychwytywania dwutlenku węgla w ogrodzie, niezależnie od jego wielkości, i co roku cieszyć się obfitym urodzajem owoców, ziół i warzyw. Jak na ironię, po założeniu upraw wieloletnich wykonasz mniej pracy, niż gdybyś uprawiał rośliny jednoroczne, które trzeba było co roku wymieniać, odchwaszczać i podlewać. Z każdego punktu widzenia to całkiem dobry interes. Jako ogrodnik przez całe życie, doszedłem do tego wniosku wiele lat temu - nie myślałem o wychwytywaniu dwutlenku węgla, tylko o tym, że będę mniej pracował w moim ogrodzie (z wiekiem przychodzi mądrość).

Growing Good Food zawiera również wezwania do działania i spostrzeżenia liderów ruchu regeneracyjnego, w tym Davida Montgomery'ego, Gabe'a Browna i Tima LaSalle'a. Uprawianie Dobrej Żywności: Obywatelski przewodnik po przydomowych uprawach węglowych jest uzupełnieniem książki Uprawa wieloletniej żywności: A field guide to raising resilient herbs, fruits, and vegetables, również autorstwa Acadia Tucker.


Zobacz również