Blog

Moje ulubione zioła ogrodowe i jak je uprawiać

Zanim powstały współczesne syntetyczne zapachy, zioła były ważnym elementem codziennego życia. Wykorzystywano je do wielu celów, w tym do produkcji barwników, leków, dezodorantów i oczywiście do gotowania. To właśnie te kulinarne zastosowania są dziś najczęściej przywoływane przez większość ludzi, gdy myślą o ziołach, a także są najpopularniejszym powodem, dla którego uprawia się je w przydomowych ogródkach.

Bazylia (Sweet Basil) jest jednym z najpopularniejszych ziół uprawianych w ogrodach. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie.

Większość ziół w klimacie umiarkowanym to rośliny zielne - mają niezdrewniałe łodygi, które jesienią obumierają. Wiele ziół to rośliny wieloletnie, choć niektóre są jednoroczne. Niektóre z tych jednorocznych ziół mogą jednak rozmnażać się ponownie, pojawiając się rok po roku, przez co mogą sprawiać złudne wrażenie wieloletnich. Większość ziół potrzebuje słońca (ponad 6 godzin dziennie), dobrze zdrenowanej gleby i niewielkiej ilości nawozów, aby rosnąć jak najlepiej. Zwykle wystarczy gotowy obornik lub kompost stosowany każdej wiosny.

12 najłatwiejszych ziół do uprawy w ogrodzie

Bazylia (Ocimumbasilicum

) to jedno z najpopularniejszych ziół, które osiąga wysokość od 1 do 2 stóp. Aby ułatwić roślinie rozgałęzianie się, można uszczykiwać białe lub fioletowe kwiaty. Różne rodzaje bazylii mają liście różnej wielkości i koloru, ale na ogół rośliny wyprostowane mają liście purpurowe lub jaskrawozielone. Ostry zapach wzmacnia smak sosów pomidorowych i potraw z pomidorów, a z bazylii można także zrobić pyszne pesto. Jeden z rodzajów bazylii ma uroczą, małą formę kulistą z drobnymi listkami, która doskonale nadaje się do obsadzania ścieżek lub rabat.

Pietruszka

zwyczajna (Petroselinum crispum) to kolejne ulubione zioło kuchenne wszech czasów. Jeśli uprawia się tylko jedno zioło, niech będzie to właśnie to. Pietruszka jest popularna w doniczkach w pomieszczeniach zamkniętych na parapetach kuchennych. Jest to delikatna roślina dwuletnia, ale uprawia się ją jako roślinę jednoroczną z wolno kiełkujących nasion. Pietruszka jest popularną ozdobą talerzy w wielu restauracjach i może być stosowana w sałatkach, zupach i innych potrawach. Można jej używać do sałatek, zup i potraw. Stanowi

także ładne obrzeże grządek, a wybrane odmiany mają liście płaskie, faliste lub kędzierzawe

. Related Post How to Build the World's Easiest Cold FrameKoperek

(Anethum graveolens) również znajduje się w pierwszej trójce ulubionych ziół jednorocznych. Stosuje się go jako przyprawę i, oczywiście, w marynatach. Używa się zarówno nasion, jak i pierzastych liści. Jest to wysokie zioło, które w zależności od wyboru osiąga od dwóch do czterech stóp wysokości. Można je stosować na środku obwódek, aby uzyskać delikatną fakturę.

Należy ją

ostrożnie rozstawiać, ponieważ może się sama wysiewać.

Spośród ziół wieloletnich popularne są także kilka delikatnych odmian o zdrewniałych łodygach. Wawrzyn szlachetny (Laurus nobilis) ma grube, aromatyczne, wiecznie zielone liście. Stanowi atrakcyjną roślinę pojemnikową, którą można zimować w pomieszczeniach, jeśli ma się do dyspozycji miejsce i słoneczne okno. Liście można suszyć i używać do przyprawiania zup, gulaszów i sosów. Rozmaryn

(Rosmarinus officinalis) można uprawiać latem na zewnątrz w dużych donicach, a następnie zimą przenieść do jasnego, chłodnego pomieszczenia. Można go używać nie tylko jako środka aromatycznego, ale także w kuchni do sosów, zup, herbat i do aromatyzowania potraw z jagnięciny.

Kup na Amazon: Kulinarny zestaw startowy do uprawy ziół w pomieszczeniach | 6 odmian nie-GMO | bazylia, koper, pietruszka, szczypiorek, gorczyca, oregano

Mięta

(Mentha) należy do najbardziej rozpowszechnionych ziół wieloletnich i powinna być sadzona ostrożnie, ponieważ jej korzenie są dość agresywne. Aby utrzymać miętę pod kontrolą, należy sadzić ją w pojemnikach, dobrze podlewać i często przesadzać, aby rośliny zachowały wigor. Najpopularniejsze są mięta pieprzowa i miętowa, ale można też sadzić inne gatunki, takie jak mięta jabłkowa i cytrynowa. Miętę stosuje się zarówno w medycynie, jak i w kuchni do aromatyzowania herbaty, galaretek, sałatek, cukierków, lodów i napojów. Koperek jest pyszny w świeżych letnich sałatkach i do kiszenia. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie.

Szczypiorek

(Allium schoenoprasum) jest dobrze znany większości ogrodników. Przypominają i pachną jak małe cebulki. Można je siekać i używać do przyprawiania sałatek, zup i potraw z jaj. Różowofioletowe kwiaty są atrakcyjne, zwłaszcza jeśli rosną w rzędzie wzdłuż ścieżki, ale należy pamiętać o ich ścięciu zaraz po przekwitnięciu. Jeśli dopuścimy do ich wysiewu, szczypiorek będzie obecny wszędzie i na zawsze! Related Post Jak sprawdzić żywotność nasion ogrodowychTymianek

(Thymus) to wieloletnie zioło, które powinno znaleźć się w każdym ogrodzie kulinarnym. Tymianek jest bardzo niską rośliną okrywową, dzięki czemu nadaje się do ogrodów skalnych, sadzenia między kamieniami na chodnikach i tarasach, a nawet do uprawy na trawnikach. Istnieje wiele gatunków i odmian, niektóre są bardziej ozdobne od innych pod względem kwiatów lub liści. Tymianek o silnym zapachu stosuje się do aromatyzowania mięs lub w zupach

.

Szałwia lekarska (Salvia officinalis), również będąca byliną, jest jedną z wieluszałwii

stosowanych w kuchni. Inne, takie jak szałwia ananasowa, są uprawiane ze względu na pachnące liście lub walory ozdobne. Szałwia ogrodowa jest przydatna do przyprawiania indyka, kurczaka, farszu i kiełbasy.

Liście melisy

lekarskiej (Melissa officinalis) stosuje się w herbatach i deserach. Jest to kolejna, mniej popularna bylina, która może rozprzestrzeniać się przez korzenie lub nasiona, dlatego należy ją ostrożnie rozstawiać lub uprawiać w doniczce. Preferuje wilgotną glebę i toleruje półcień.

Oregano greckie (Origanum vulgare subsp. hirtum) o pikantnym smaku oraz spokrewniony z nim majeranek

(O. majorana) o łagodniejszym i słodszym smaku dobrze sprawdzają się w zapiekankach, zupach, gulaszach, potrawach z jaj i mięsa. Obie te byliny są dobrymi, choć mniej popularnymi, ziołami kulinarnymi.

Liściekolendry

(Coriandrum) stały się ostatnio popularne ze względu na zastosowanie w salsach i guacamole. Jej nasiona - kolendra - są mielone i używane do deserów i wypieków, a z suszonych robi się proszek curry. Ta jednoroczna roślina może stanowić wyzwanie w niektórych ogrodach i powinna być wysiewana kilka razy w ciągu sezonu, aby uzyskać kolejne plony liści.

Więcej informacji na temat ziół i ich historii można znaleźć na stronie National Garden Bureau.

Wersja tego artykułu ukazała się na stronie Perry's Perennials

Zobacz również