Blog

Jak wybrać zdrowe drzewa owocowe i krzewy jagodowe?

Autor gościnny Stella Otto.

Coraz więcej ogrodników decyduje się na dodanie do swoich krajobrazów elementów jadalnych, a owoce są popularnym i smacznym wyborem. Warto zacząć od szybko rosnących owoców jagodowych - truskawki, winogrona i maliny są szybkie i łatwe w uprawie. Z myślą o przyszłości warto posadzić brzoskwinię lub kilka karłowatych jabłoni.

Świeżo zerwane brzoskwinie z drzewa w ogródku to wspaniały letni przysmak!
Kup na Amazon: The Backyard Berry Book: Przewodnik do uprawy jagód, bramble i owoców winorośli w ogrodzie domowym

Po ostatnim przymrozku nadszedł czas, aby wybrać i posadzić krzewy jagodowe lub drzewa owocowe. Jak można się upewnić, że kupuje się silne, zdrowe rośliny, przeglądając asortyment w lokalnym centrum ogrodniczym?

Oto kilka ważnych rzeczy, które należy sprawdzić przed zakupem drzewka owocowego:

 • Pnie drzew powinny być proste, najlepiej bez gałęzi poniżej kolan. Niskie gałęzie należy usunąć w czasie sadzenia.
 • W przypadku jabłoni, moreli, wiśni, czereśni, grusz i śliw należy szukać drzew ośrednicy pnia od 1/2 do 3/4 cala. Brzoskwinie mają zwykle średnicę od 3/4″ do 1 i 1/2″.
 • Złącze szczepienia - miejsce połączenia podkładki i zraza - drzew karłowych powinno być dobrze wykształcone i zagojone. Będzie to wyglądało jak zgrubienie w kształcie cebulki na pniu kilka centymetrów nad poziomem gleby.
 • Sprawdź korzenie. Krzewy i drzewa owocowe w centrach ogrodniczych są często sadzone w doniczkach, a nie z gołym korzeniem. Zwróć uwagę na to, czy korzenie są zdrowe i aktywnie rosnące. Jeśli to możliwe, wyjmij roślinę z doniczki, aby ją obejrzeć.
 • Sprawdź, czy rośliny doniczkowe nie są związane korzeniami. Korzenie wielokrotnie owijające się wokół siebie w doniczce lub wyrastające z dna mogą świadczyć o tym, że są to słabo rosnące rośliny, które pozostały z poprzedniego sezonu. Nie będą one rosły tak dobrze, jak zdrowe, pełne wigoru rośliny jednoroczne.
 • Większe nie zawsze znaczy lepsze. Większa roślina często oznacza dużą powierzchnię gałęzi do podparcia przy ograniczonym systemie korzeniowym, co powoduje, że nie wystarcza jej energii na dostosowanie się do przesadzania. Badania wykazały, że mniejsze drzewa i krzewy w ciągu kilku lat wyprzedzają większe przeszczepy. Przypisuje się to mniejszemu szokowi po przesadzeniu.
 • Drzewa i krzewy w stanie spoczynku w większości przypadków najlepiej znoszą szok po przesadzeniu. Pamiętaj, aby posadzić je jak najszybciej, aby dać korzeniom czas na okrzepnięcie i rozrost, zanim będą musiały wspierać stale rosnące liście.
Related Post Czy pokrywa śnieżna jest dobra dla ogrodu?

Jak rozpoznać oznaki choroby u drzew owocowych, krzewów jagodowych i winorośli?

Chociaż chcesz kupić najzdrowsze drzewa owocowe, krzewy jagodowe i pnącza, równie ważne jest unikanie chorych roślin. Oto kilka rzeczy, na które należy zwracać uwagę:

 • Gałęzie z ciemnymi, zapadniętymi miejscami.
 • Stare, obumarłe liście pozostające na końcach gałęzi.
 • sącząca się, przebarwiona kora.
 • Uszkodzenia powodowane przez omacnicę prosowiankę objawiają się jako dziury lub tunele wokół zawiązków pąków - jest to problem powszechny w przypadku owoców pestkowych i niektórych podkładek jabłoni.

Każdy z tych objawów może wskazywać na chorobę. Nie chcesz przynieść tego do domu, aby Twój domowy sad źle wystartował lub abyś wprowadził zarodniki chorób do swojego zdrowego ogrodu.


Kup na Amazon:The Backyard Orchardist: Kompletny przewodnik po uprawie drzew owocowych w przydomowym ogrodzie

Niezależnie od tego, gdzie kupujesz drzewa lub krzewy owocowe, kupuj je z renomowanego źródła. W specjalistycznych szkółkach najprawdopodobniej znajdziesz rośliny wolne od chorób i zgodne z nazwą. W znalezieniu zaufanych źródeł wśród doświadczonych ogrodników może pomóc opinia publiczna.

Nie ma to jak świeżo zerwane jagody na letniej misce płatków, soczysta brzoskwinia rozgrzana słońcem czy chrupiące jabłko późnym latem lub wczesną jesienią. Pamiętaj, że to świetny sposób, aby zachęcić całą rodzinę do jedzenia większej ilości owoców. Jeśli pomogą w podlewaniu, przerzedzaniu i innych czynnościach, nie będą mogli się oprzeć zjedzeniu owoców swojej pracy.

Biogram autora: Stella Otto jest autorką wielokrotnie nagradzanych książek ogrodniczych: The Backyard Berry Book: Praktyczny przewodnik po uprawie jagód, jarzębin i winorośli w przydomowym ogrodzie oraz Podwórkowy sadownik: Kompletny przewodnik po uprawie drzew owocowych w przydomowym ogrodzie. Jest to pierwszy z serii artykułów "Sadownictwo 101". Więcej informacji na stronie www.stellaotto.com.

Zobacz również